1-12 Temmuz arasında Türkiye’de otomobil satışı 200 adet

Otomotiv sektöründe daralma her geçen gün devam ediyor. 1-12 Temmuz arasında Türkiye’de toplam 200 adet araç satıldı.

Sektördeki ÖTV teşviği resmen sona erdi. Otomotiv Sanayi Derneği OSD verilerine göre 1-12 Temmuz arasında Türkiye’de toplam 200 araç satışı yapıldı ve bunların tamamı ÖTV’den muaf. Temmuz ayında toplam satışın 10 bini bile bulamamasından endişe ediliyor ki, bu rakam 2002 krizinde bile 15 bin 472 olarak kayıtlara geçmişti. Otomobil kredisi faizleri yüzde 1’lere düşürülmezse yüzlerce bayii kepenk kapatacak.

ÖTV ve KDV indirim olmayacak

Otomotiv sektörü temsilcilerinin ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması yönündeki bekletileri hüsranla sonuçlandı. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, hükümete yakın kaynaklarla yaptığı görüşmelerde, teşviğin uzatılmayacağı mesajını net olarak aldıklarını açıkladı. Yenigün, “Çok net bir mesaj aldık. ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesi diye bir konunun söz konusu olmadığı yetkili ağızlardan söylendi.” dedi.

Teşvik uygulaması, sektörün krize girmesi ve satışların dibe vurması sebebiyle 2018 yılının Kasım ayında başlatılmıştı. Talep üzerine iki kez uzatılan uygulamayla motor hacmi 1.6 litre altında kalan modellerin ÖTV oranlarında 15 puan indirime gidilmişti. Teşviğin kalkmasıyla 105 bin liraya satılan bir otomobilin fiyatı 121 bin liraya, 183 bin liradan satılan sıfır aracın fiyatı ise 203 bin liraya kadar çıktı.

En kötü Temmuz ayı

Kamuoyuna yansıyan satış rakamları içler acısı. Tüm Türkiye’de 1-11 Temmuz tarihleri arasında toplam otomobil satışı 200 civarında. Ve bunların tamamına yakını ÖTV’den muaf satışlar. Marka başına 8-10 otomobil düşüyor. Temmuz ayı beklentisi ise 10 bin satış. Bu rakam tarihi bir rekor(!) demektir. Zira 2015 yılı Temmuz ayında 82 binden fazla pazar oluştu. Geçtiğimiz yıl krize rağmen Temmuz ayında 34 bin rakamı aşılmıştı. Kriz dönemi olan 2002 yılı en kötü temmuz olarak bilinir ancak o dönemde bile toplam satış 15 bin 472 olarak kayıtlara geçti.

Çözüm var mı?

Otomotiv sektörünün yüzde 35 daraldığı 2018’in mumla aranacağı döneme girildi. Böyle giderse 2019’daki daralma bir önceki yıla göre yüzde 50’leri bile bulabilir. Zira teşviklere rağmen ilk 6 aydaki daralma resmi rakamlara göre yüzde 45. Bu durum, yüzlerce bayiinin kepenk kapatması, işsizler ordusuna binlercesinin katılması demek. Teşviklerin uzatılmayacağını varsayarsak yapılabilecek en makul şey bankaların yüzde 1,75’ten başlayan kredi faiz oranlarını aşağı çekmesi olacak. Bugünkü oranlarla 50 bin TL araç kredisi çeken bir vatandaş, 60 ayda toplam 95 bin liraya yakın para ödüyor. 50 bin lira için ödenen faiz 45 bin lirayı buluyor. Dolayısıyla araç kredi faizleri yüzde 1’lerin altına inmedikçe otomotiv sektöründe küçülecek.