17 yaşındaki İrem’in ölümü kayıtlara intihar diye geçmişti: ‘Töre cinayeti’ çıktı

Mersin’de oturduğu evin banyosunda kafasına tek kurşun sıkılmış halde bulunan ve kayıtlara intihar olarak geçen 17 yaşında İrem Bahçe’nin ‘aile meclisi kararıyla’ ağabeyi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Mersin’de geçen Kasım ayında oturdukları evde başına tek kurşun sıkılmış halde bulunan 17 yaşındaki İrem Bahçe’nin  kayıtlara intihar olarak geçen ölümünün “töre cinayeti” olduğu ortaya çıktı. İrem Bahçe’nin annesi, babası, ağabey ve amcaları gözaltına alındı.

Habertürk’ten Beycan Üçkardeş’in haberine göre, Mersin’de, 11 Kasım 2019’da, Yenişehir ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde, 17 yaşındaki İrem Bahçe’nin cesedi oturdukları evin banyosunda kafasına tek kurşun sıkılmış halde bulundu. Aile olayın intihar olduğunu söyledi. Kayıtlara da intihar olarak geçen olay ile ilgili tutanaklar Mersin Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğine gönderildi.

Cinayet Büro dedektifleri dosyada aile bireylerinin ifadelerinde çelişkiler, kamera kayıtları, olay yeri inceleme tutanaklarında belirsizlikler tespit etti. Ayrıca adli tıp sonucuna göre İrem’in ölümünden önce 5 aylık hamile olduğu ve çocuğun sezaryenle alındığı ortaya çıktı.

Olayı soruşturan polis, ailenin Bahçe’nin ölümünden 20 gün önce Şanlıurfa’nın Örencik Köyü’nden Mersin’e taşındığını belirledi. Bunun üzerine köye bir ekip yollanarak soruşturma derinleştirildi. Polis, genç kızın köyde biri ile nişanlandırıldığını ve başka erkeklerle de görüştüğü iddiasıyla nişanın bozulduğunu öğrendi. Köy sakinleri ve akrabaları arasında çıkan dedikodu nedeniyle ailesi İrem Bahçe’yi de yanlarına alarak Mersin’e taşındı.

Ailenin Mersin’e gelmesinin ardından kısa bir süre sonra amcası M.B. de gelerek bir görüşme yaptı. Ardından diğer amcalar İ.B. ve M.V.B. de aileyi ziyaret edip Şanlıurfa’ya geri döndü.

Amcaların geri dönmesinden kısa bir süre sonra 17 yaşındaki İrem Bahçe’nin cesedi oturdukları evin banyosunda kafasında tek kurşun sıkılmış halde bulundu. Olay yerine gelen ekipler aile ifadeleri ve delilleri göz önüne alarak genç kızın ölümünü kayıtlara intihar diye geçti. Aile olayın ardından İrem Bahçe’nin cesedini alarak Şanlıurfa’da defnedip köye döndü.

Cinayet büro dedektifleri araştırmalarını sürdürmek üzere Mersin’den Şanlıurfa’ya giderek 3 ay köyde kaldı. Deliller toplandıktan sonra genç kızın “aile meclisi kararıyla” töre cinayetine kurban gittiği belirlendi. Aile bireylerinden anne S.B., baba K.B., ağabey R.B., M.A.B. (Mehmet Ali Bahçe), amcaları M.B., İ.B., M.V.’yi gözaltına aldı. Aile bireylerinin alınan ifadelerinde ağabey Mehmet Ali Bahçe verdiği ifadesinde kızkardeşini kendisinin öldürdüğünü, aile meclisinin aldığı kararı yerine getirdiğini söyledi.