20 Eylül Dünya İklim Grevi eylemleri

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı iklim için okul grevi, geçtiğimiz bahar aylarında dünya çapında gündem olmuş, dünyanın bir çok yerinde eylemler gerçekleştirilmişti. Bu eylemlerin devamı olarak 20 Eylül dünya çapında ‘küresel iklim grevi’ çağrsı yapılıyor.

Bu çerçevede, Türkiye’de de, başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Konya, Diyarbakır’da eylemler gerçekleştirilecek.

Kadıköy’de gerçekleştirilecek eylemin çağrısı şöyle

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı iklim için okul grevleri tüm dünyayı sarıyor. İklim değişikliğini durdurmak için hiç bir gerçekçi adım atmayan hükümetlere karşı gelecekleri çalınan gençler isyan ediyor.

Şimdiye kadar 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde iki büyük küresel iklim grevi gerçekleşti. Bu grevlere onlarca ülkeden 2 milyondan fazla genç aktivist katıldı.

Bu kez de 20 Eylül için küresel iklim grevi çağrısı yapılıyor. Ancak bu sefer sadece gençler ve öğrenciler değil yetişkinler ve sendikalar da 20-27 Eylül tarihlerinde greve çıkacaklar.

Dünyanın birçok şehrinde milyonlarca insan sokaklara inecek. Bizler de İklim Acil Durumu ilan edilmesi için 20 Eylül’de Kadıköy’de olacağız.

Program:

14.00 Kadıköy iskele meydanında iklim grevi ve basın açıklaması
16.00 Yoğurtçu Parkı’nda buluşma
18.00 Yoğurtçu Parkı’nda iklim festivali ve konserler

Not: Yoğurtçu Parkı etkinliklerinde konserler, stantlar, performans gösterimleri, atölyeler ve konuşmalar olacak.

Katılım ve bilgi için:
sifirgelecek@gmail.com

www.sifirgelecek.org