20 yıl önce satın alınan McDonald’s hamburgeri, paketinden bozulmadan çıktı

ABD’nin Utah eyaletinde yaşayan bir adam, 20 yıl önce ünlü yemek tekeli McDonald’s’tan aldığı hamburgerin paketini açtı. Paylaşılan görüntülerde, hamburgerin aradan geçen zamana rağmen fiziksel anlamda herhangi bir değişim yaşamadığı görülüyor.

1999 yılının temmuz ayında popüler fast-food zinciri McDonald’s’tan satın aldığı hamburgeri hala saklayan David Whipple adındaki bir adam, 20 yıl sonra paketin kapağını kaldırmaya karar verdi. Hamburgeri asıl satın alma amacının koruyucu maddelerin bozulma üzerindeki etkilerini göstermek olduğu söyleyen Whipple, görüntüsünde herhangi bir anormallik olmayan hamburgerin karton gibi koktuğunu söylüyor.

ABD’nin Utah eyaletinde yaşayan Whipple’in 20 yıl önce satın aldığı bu McDonald’s hamburgeri, aslında ilk olarak 2013’te ortaya çıkmıştı. O zaman 14 yaşında olan hamburgerin paketini açan ve görüntüleri sosyal medyadan paylaşan Whipple aynı sonuçla karşılaşmıştı. Hamburgerde herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için bir kez daha paketi açan Amerikalı adam, geçen sefer olduğu gibi ne küf ne de mantara rastladı.

hamburger

Hamburgeri bir teneke içinde sakladığını belirten Whipple, hamburgerdeki turşunun tamamen yok olduğunu; ancak ekmeğin ve köftenin sapasağlam olduğunu söylüyor. Elbette bu, hamburgerin yenebilir halde olduğu anlamına gelmiyor. Whipple hamburgerin 20 yaşında olduğunu kanıtlamak için sakladığı McDonald’s fişini de gösterdi.

ABD’de 2018’de tahmini 1.735.350 ya da günlük 4700’den fazla yeni kanser teşhisi konulurken, “gelişen” teknolojiye rağmen yine aynı yıl tahmini 609.640 (yani günlük 1.700) kişinin kanser nedeniyle yaşamını kaybettiği belirtiliyor.

Ayrıca ABD’de obezite oranı da yüzde 37,3. Tabi Mcdonalds gibi dünya yemek endüstrisinde büyük söz sahibi olan bir çok şirketin sağlığımız için ne kadar büyük bir tehlike oluşturduğu üzerinde durulması gereken bir konu.

İşte 20 yaşındaki McDonald’s hamburgeri: