2019 yılı boyunca 50 hasta tutuklu yaşamını yitirdi

Türkiye’deki hapishanelerde 260 bin 144 kişi bulunuyor, bunların 202 bin 434’ü hükümlü, 57 bin 710’u ise tutuklu.

2019 yılında 50 hasta tutuklu yaşamını yitirdi. İHD ve CİSST’in yıl içinde yetkili kurumlara yaptıkları 7 binin üzerinde başvuru ise yanıtsız bırakıldı. CİSST, tutukluları ölüme dek sürükleyen hastalıkların temel nedeninin hapishanelerdeki olumsuz koşullardan kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Erdoğan Alayumat’ın haberine göre, 2019 yılı içinde hasta tutukluların durumuna ilişkin İHD tarafından yetkili kurumlara toplamda 214 başvuru yapıldı ancak bu başvuruların sadece 99’una cevap verildi.

Hapishanelerde 457’si ağır olmak üzere bin 333 hasta tutuklu bulunuyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre ise hapishanelerde 457’si ağır olmak üzere bin 333 hasta tutuklu bulunuyor. Bunların birçoğu ölüm kıyısında yaşam mücadelesi verirken, Adli Tıp Kurumu (ATK) ve hastane raporlarına rağmen serbest bırakılmıyorlar.

7 bin başvurunun çoğu yanıtsız

Ceza Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) çalışanı Jiyan Ay, hapishanelerde kalan tutuklularda en çok mide ve bağırsak iltihaplanması, reflü, gastrit, solunum yolları rahatsızlıkları ve akciğer hastalıklarının baş gösterdiğini belirtiyor. Hapishanelerdeki koşullara dikkat çeken Ay, “Hastalıkların temel nedenleri koğuşların fiziki yapısı ve hijyen koşullarının olmaması” diyor.

Yine CİSST’in yaptığı 7 bin başvurunun da çoğu yanıtsız kaldı. Az sayıdaki yanıtta ise “Tutuklunun durumu ile ilgileniyoruz ve bir şeye ihtiyacı yoktur” denildi.

50 hasta tutuklu yaşamını yitirdi

Resmi olmayan ancak çeşitli sivil toplum kuruluşlarının verilerine göre, 2019 yılında adli ve siyasi olmak üzere toplamda 50 hasta tutuklunun yaşamını yitirdiği belirtiliyor.