2,5 yaşındaki çocuk enkazdan sağ çıkarıldı

Elazığ’da 6.8 büyüklüğündeki depremde Sürsürü Mahallesi’ndeki Dilek Sitesi’nde çöken 2 binanın altında kalan 8 kişinin bulunması için çalışılıyor. 24 saat sonra bir çocuk çıkarıldı.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, dün saat 20.55’te meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından merkezdeki Sürsürü Mahallesi’nde bulunan Dilek Sitesi’ndeki çöken 2 binanın enkazında kalan 9 kişinin kurtarılması için ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

24 saat sonra enkaz altındaki kadının sesi duyuldu

Mustafa Paşa Mahallesi’nde çöken binada yürütülen arama ve kurtarma çalışmaları sırasında Jandarma Arama Kurtarma timleri diğer unsurların desteğiyle “yaşama açılan jandarma tüneli” olarak adlandırılan galeri tekniğiyle enkaz altında bir kadınla iletişim sağladı. Yaklaşık 24 saatin ardından kadın sesini duyan ekipler, hemen harekete geçti.

“Çabuk dayanamıyorum”

Jandarma personelinin, “Buradayız, geliyoruz. Kurtaracağız. Tamam geliyoruz ışığı ve beni görüyor musun? Tamam geleceğiz. Çocuğun yanında mı? Tamam geleceğiz.” demesi üzerine kadın, “Çabuk. Daha dayanamıyorum. Allah rızası için kurtarın. Işığı görüyorum. Bak elimi sallıyorum. Lütfen çabuk olun.” diye karşılık verdi. Jandarma ekipleri 24 saatin sonunda 2.5 yaşındaki çocuğu enkazın altından çıkarttı. Annenin de kısa süre içerisinde kurtarılması bekleniyor.

Bu arada İş makineleriyle beton bloklar kaldırılırken, ekipler de kovalarla molozları boşaltıyor. Ekipler ayrıca hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle çalışmalara devam edebilmek için ısınmak amacıyla bölgede ateş yaktı.

Kaynak: Artı Gerçek