4 milyar insan hareketsiz kalınca yer kabuğundaki titreşim azaldı: Depremler daha iyi takip edilecek

Uzmanlar, titreşimin azalması sayesinde küçük depremleri ve volkanik faaliyetleri kolayca takip edebileceklerini, çok daha net izleyebileceklerini söylüyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve buradan dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) yer kürenin alışkanlıklarını da etkiledi.

Kovid-19 nedeniyle birçok insanın evden dışarı çıkmaması yerkabuğundaki titreşimde azalmaya neden oldu.

Salgın, dünya nüfusunun yarısından fazlasına denk gelen 4 milyara yakın insanı hareketsiz bırakınca ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

******* Pax@matarikipax

A marked reduction in human activity due to the Level 4 lock-down continues in Auckland, New Zealand, as measured by @Geonet‘s Herne Bay seismometer. @ChiefSciAdvisor https://www.geonet.org.nz/about/volcano/rsamssam 

Resmi Twitter'da görüntüle
Bilim insanları, fabrika ve araç hareketliliğinin neden olduğu yerkabuğu sarsıntılarının fark edilir bir biçimde azaldığını tespit etti.

Bilim dergisi Nature’de yer alan habere göre, gezegenimizin farklı bölgelerinde yaşayan sismologlar sismik gürültünün azaldığını bildirdi. Bu tür titreşim azalışının genelde Noel döneminde gerçekleştiği kaydediliyor.

Uzmanlar, titreşimin azalması sayesinde küçük depremleri ve volkanik faaliyetleri kolayca takip edebileceklerini, çok daha net izleyebileceklerini söylüyor.

Seismologie.be@Seismologie_be

Update for Brussels (Station BE.UCCS): The background level remains low and stable (~-33%). We’ve added more time to the plot so last weeks are more in context. @CrisiscenterBE

Resmi Twitter'da görüntüle
Belçika’da yayınlanan bir raporda, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler sonucunda titreşimlerin üçte bir oranında azaldığı belirtildi. Rapora,sadece yerkabuğundaki titreşim değil, okul, ofis ve fabrikaların kapanmasıyla gürültü kirliliğinin de büyük oranda azaldığını ortaya koyuyor.

Buna göre sismik faaliyetler sadece Belçika’da değil, Yeni Zelanda, İskoçya, Birleşik Krallık ve ABD’nin bazı kentlerinde de düşüş gösterdi.