4. yılında 10 Ekim Ankara Gar Katliamı anması #İşgalSavaşınaHayır

10 Ekim 2015 Ankara Gar katliamında yaşamını yitiren 103 barış şehidi 4.yılında Ulustan yürüyüş yapılarak Gar önünde anıldı.

Anmaya 10 Ekim Dayanışması Derneği, kitle örgütleri, DİSK-KESK-TMMOB-TTB ve çeşitli siyasi partiler oluşan kitle katıldı.

Ulus Metro istasyonu önünde toplanan kitle katliamı teşhir eden ve kınayan çeşitli sloganlar atarak önde katledilen resimlerinin olduğu pankart ile Gar önüne yürüdü.

Polis ablukası #İşgalSavaşınaHayır sloganına  müdahale

Katliamın olduğu 10 Ekim 2015 günü alanda olmayan polis, anmada adeta Ankara’yı kuşatmış, gövde gösterisi ile katılımın düşmesini sağlamaya çalıştı ancak; bütün bu “sıkıyönetim” görüntülerine rağmen “yoğun katılımı” engelleyemedi. Yürüyüş sırasında polis savaş karşıtı sloganlar atılması durumunda mücadele edeceğini söyledi.

Anma ve katliam kınama eylemine katılım tahmin edilenin üstünde bir yoğunluktaydı.

Ulustan Gar önüne varıldığında eylem, 1 dakikalık saygı duruşu ile ölenler anıldı.

Ardından yitirilen 103 şehidin ailelerinden bazıları ve 10 Ekim Derneği sözcüsü konuşma yaptı.

CHPli vekillere tezkereye “Evet”  protestosu

Anmaya grup halinde katılan CHP milletvekilleri Savaş tezkeresine evet dedikleri için protesto edildi ve yuhalandı. Şehit aileleri de tepki gösterdi. “Savaştan beslenen katillerle işbirliği yapıp savaş tezkeresine evet diyemezsiniz”  dedi.

Eylemde “ Katil Devlet Hesap Verecek” sloganı öne çıktı. Bu slogan katliamın beslenen-korunan “birkaç öfkeli genç” den oluşan IŞİD eliyle, devletin kontrolünde planlı bir şekilde gerçekleştirildiğinin de ifadesiydi.

Yaklaşık 1 saat süren eylem 5 dakikalık bir oturma eylemiyle sonlandırıldı.

10_ekim_1

10_ekim_4

10_ekim_3

10_ekim_10