5 Şubat’ta greve gideceğini duyuran Birleşik Metal İş, yüzde 17’lik zam karşılığında MESS ile anlaştı

Müzakereler sırasında yüzde 34 zam talep eden ve Türk Metal’in MESS ile anlaşmasına uymayarak 5 Şubat’ta greve gideceğini belirten Birleşik Metal İş, aynı şartlara imza atarak tepki topladı

Metal işçilerinin Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttüğü Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası’ndan sonra DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası da işverenlerle yüzde 17’lik ücret artışına imza attı

Türk-Metal ve Özçelik-İş’in imzaladığı yüzde 17’lik zammı kabul etmediğini duyuran Birleşik Metal-İş, 5 Şubat’ta greve çıkacağını açıklamıştı.

Birleşik Metal İş’in duyurduğu anlaşma şartları kapsamında ücretlere ilk 6 ay için sosyal yardımlarla birlikte ortalama yüzde 17 artış gerçekleşecek. İlk altı ay için saat ücreti 12 TL’nin altında olan çalışanlara, saat ücreti 12 TL’yi geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme yapılacak. İyileştirmenin üzerine yüzde 17 oranında ücret zammı uygulanacak.

İkinci altı ay için enflasyon düzeyinin altında olmaması kaydıyla yüzde 6 zamda anlaşıldığı aktarılırken sosyal haklara yapılan zammın da yüzde 20 olacağı belirtildi.