78’liler Derneği: Tecrit durdurulsun

Diyarbakır 78’liler Derneği, İmralı başta olmak üzere tüm hapishanelerde yürütülen tecrit uygulamasının durdurulmasını istedi.

Diyarbakır 78’liler Derneği, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ilişkin dernek binasında basın açıklaması düzenledi. “Tecrit öldürür, birlik yaşatır (Tecrîd Dikuje, Hevgirtin dide jiyandin)” pankartın açıldığı açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Dersim Dağ ve Remziye Tosun, HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ve dernek yöneticileri katıldı. Kürtçe açıklama yapan dernek yöneticisi Rıfat Roni, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 12 Eylül 1980 darbesinde Diyarbakır zindanında yaşanan ihlallere ilişkin “Ah ah, Diyarbakır zindanın duvarlarının dili olsaydı da, orada nasıl acılar ve zülüm yaşandığını anlatsaydı” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Fakat görülüyor ki Erdoğan bu sözlerini unutmuş. Ve AKP-MHP hükümeti de kendinden önceki hükümetler gibi ve eski devlet yetkilileri gibi ayrımcı, inkar, yok sayma, tecrit ve izole etmede ısrar ediyor” dedi.

‘Çözümün baş aktörü Öcalan’

2012, 2016, 2018 ve 2019 yıllarında siyasi tutsaklar tarafından başlatılan açılık grevlerinin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tek bir sözü ile sonlandırıldığını hatırlatan Roni, Öcalan’ın kritik süreçlerde çözüm çabalarına devam ettiğine dikkati çekti. Kürt sorununun çözümünde Öcalan’ın baş aktör olduğunu belirten Roni, Öcalan’ın 27 Temmuz 2011 yıllından 2 Mayıs 2019 yıllına kadar avukatları görüşülmediğini ve tecridin hala sürdüğünü ifade etti.

‘Bu uygulamalar kaldırılsın’

Kürt siyasetçilere yönelik tecridi de hatırlatan Roni, “Biz Diyarbakır zindanını gören, yaşanan ve askeri darbeye şahit olan 78’liler olarak,  tutukluların haklarının ihlal edilmesini, sağlık durumlarını, hasta tutuklu sayılarını ve tutuklalar üzerinde yürütülen tecridi dikkatle izliyoruz. İnsan hakları kurumlarını raporlarına göre, cezaevlerinde birçoğu ağır olmak üzere bin 300 aşkın hasta tutuklu var. 2 bini aşkın tutuklu da, 25-30 yıldır tutukludurlar. Ve bırakılmaları gerekiyor. Fakat infazları yakıldığı için ağır şartlarda tutulup serbest bırakılmıyorlar.  Bu uygulamalarla AKP-MHP yönetimi hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına alıyor. Özellikle de tutukların hakları ile ilgili sözleşmeler ayaklar altına alınıyor. Bu uygulamalar halklar arasında acı ve kırılma yol açıyor. Bu acı kırılmaların yaşanmaması, ortadan kalkması için 78’liler girişimi olarak devlet yetkililerine çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.
Uluslararası sözleşmelere göre tutukluların hukuki şartları, sağlık ve infaz durumlarının düzeltilmesi gerektiğini belirten Roni, “İmralı ve tüm cezaevlerinde yürütülen tecrit bir an önce durdurulsun.  Çözüm için görüşme koşulları yaratılsın. Çözüm masası yeniden kurulsun. Ve kalıcı ve onurlu bir barış için müzakere ve görüşme süreci başlatılsın. Tecrit insanlığa karşı suçtur. Birlik ve yardımlaşma ile tutuklular üzerindeki tecrit durdurulana kadar tecride karış mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.