8 gündür süren İstanbul seçiminde oyların yüzde 95 sayıldı

31 Mart yerel seçimleri sonrası İstanbul ’da AKP’nin itirazı üzerine geçersiz oyların yüzde 95 i sayıldı.

İstanbul’da oyların yüzde 95,58’i sayıldı. Ekrem İmamoğlu 4.170.511, rakibi Binali Yıldırım 4.155.633 oy aldı. Aradaki fark ise 14 bin 878.

Kesinleşmeyen sonuçlara göre İstabul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun basın ofisinden yapılan açıklamada yeniden sayımın yüzde 95,58 oranında gerçekleştirildiği belirtildi.

AKP’ye göre fark 14 bin 848

Saat 22.30 civarında ikinci bir açıklama AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da aradaki farkı 14 bin 878 olarak duyurdu.

Yavuz’un verdiği rakamlar şöyle: Ekrem İmamoğlu’nun oyu 4 milyon 170 bin 511, Binali Yıldırım’ın oyu 4 milyon 155 633. Aradaki fark 14 bin 848. Sayılan sandık oranı yüzde 95.58.

Sabah saatlerinde YSK Başkanı Sadi Güven, İmamoğlu’nun Yıldırım’ın önünde olduğunu ilan eden ilk resmi görevli oldu. Bu açıklama sonrası AA da verilerini güncelledi. Ancak bu kez AKP’den sonuçlara itiraz edileceği açıklaması geldi. Bir sonraki aşamada ise “Oyların çalındığı” iddia edilmeye başlandı.
AKP, 7 Nisan Pazar günü tüm oyların yeniden sayılması için YSK’ye başvurdu.

Erdoğan’dan açıklama

Bu gün ise Erdoğan açıklama yaptı ve ‘’ Tüm seçimlerde usulsüzlük var’’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da seçimlerin yenilenebileceği yönündeki ifadeleri üzerine İstanbul Barosu açıklama yayınladı. Açıklamada “YSK içtihatları, oyların yeniden sayılması veya seçimlerin yenilenmesi gibi kararların alınmasına asla olanak vermez.

Hukuksuzluğun yargı eliyle meşrulaştırılmasına yönelik siyasal çabalar boşa çıkartılmalı ve yargı kurumları, sadece hukuksal kimliklerini öne çıkararak, hukukun gereğini yerine getirmelidirler” çağrısı yaptı. “İstanbul’da seçimler bitmiştir ve hangi partiye oy vermiş olursa olsun bütün yurttaşlar, bu seçimin sonucunu bilmektedir. ‘Hayatın doğal akışı’ ilan edilmelidir. Hukuk bunun için vardır” ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise bugün ki açıklamasında ‘’ CHP’nin İstanbul adayı, medya gruplarına sahip olan aileleri tehdit etmiştir. CHP’nin İstanbul adayının bir şeye karar vermesi lazım. Sevgi, saygı cümlelerinin arkasında mıdır, yoksa bunun altına gizlenmiş tehditkar ve hedef gösteren vahşi bir yaklaşıma mı sahiptir. Bunu son derece vahim bulduğumuzu ifade ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından İstanbul seçimlerine ilişkin bugün son basın toplantısını CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan geldi. CHP genel merkezinde konuşan Öztrak ‘’ Seçim ciddi bir iştir. Millet yapılan bu mızıkçılıktan sıkıldı. Sonuçları beğenmeyenler seçimi çalmaya çalışıyor’’ dedi.

CHP’den İstanbul sayımına ilişkin açıklama: Sandıkların yüzde 95’i sayıldı
“Bir grup Erdoğan’dan İstanbul seçimlerinin tekrarını istiyor”
AKP vazgeçmiyor: İstanbul için yeni başvuru!