ABD çalışıyor! Milli Savunma Bakanı Akar’dan İdlib açıklaması: İlave birlikler göndereceğiz

ABD’den gelen açıklamalar ve ziyaret sonrası Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’e ‘ilave birlikler’ göndereceklerini belirterek, “Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak, her türlü tedbir alınacaktır” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’de ilave birliklerle alanın kontrol edileceğini söyledi.

Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilerin İdlib’deki gelişmelere ilişkin sorusunu yanıtladı. Akar, İdlib’in de ele alındığı ana oturumda Türkiye’nin görüş ve beklentilerini NATO yetkilileri ve müttefik ülke savunma bakanlarıyla paylaştıklarını anlattı. İdlib’de gelinen durumun ekim ayında yapılan son NATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndan bu yana ‘oldukça olumsuz yönde’ geliştiğini vurgulayan Akar, 4 milyon Suriyelinin yaşadığı bu bölgede Türkiye’nin garantör devletlerden biri olduğunu ifade etti.

Akar, bugüne kadar ilan edilen dört ateşkese rağmen Suriye ordusunun hava ve karadan saldırılarına devam ettiğini ve bu saldırıların şiddetinin giderek arttığını söyledi. Bu saldırıların radikalleşmeyi ve göçü de artırdığını öne süren Akar, yaklaşık 1 milyon kişinin Türkiye’ye doğru yöneldiğini vurguladı.

Akar, TSK’nin bölgedeki gözlem noktalarına ilişkinse şu açıklamayı yaptı: “Ateşkesi sağlamak ve kalıcı kılmak için ilave birlikler gönderiyoruz, alanı kontrol edeceğiz. Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak, her türlü tedbir alınacaktır. Takviye edilen gözlem noktalarımız sahadaki durumun gözlenmesinde önemli rol oynamaya devam edecek. İdlib’deki mevcudiyetimizi takviye etmemizin maksadı ateşkesin kalıcı olarak sağlanmasıdır. Herhangi bir unsurun saldırısına karşı gerektiğinde kuvvet kullanımı dahil, kati bir ateşkesin sağlanmasına yönelik her türlü tedbirin alındığını ve alınacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum.”