ABD, Taliban ile anlaşarak Afganistan’dan çekiliyor, üslerini kapatıyor

ABD’nin Afganistan’da görüşme yürüten temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban ile imzaladıkları barış anlaşmasına göre beş bin Amerikan askerinin ülkeden çekileceğini, beş üssü de 135 gün içinde kapatacaklarını açıkladı.

Reuters’in haberine göre Halilzad, Taliban ile aylar süren görüşmelerden sonra imzalanan anlaşmanın, ABD Başkanı Trump tarafından onaylanması gerektiğini belirterek, “İlkesel olarak o noktaya ulaştık” dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ise anlaşma taslağını inceleyeceğini ve ayrıntıları gördükten sonra görüşlerini açıklayacağını ifade etti. Gani ve Halilzad’ın anlaşma taslağı üzerinde görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldikleri de bildiriliyor.

Anlaşmaya göre Taliban, militanlarının, çekilme aşamasında ABD askerleri ve müttefiklerine yönelik saldırı düzenlemesine izin vermeyecek.

Anlaşma, Afganistan’da çatışan hükümet ve Taliban militanlarının, çatışmaları sona erdirmek ve daha geniş bir siyasal konsensus sağlamak amacıyla bir araya gelmelerini de öngörüyor.

Ancak Taliban’ın, ‘kukla rejim’ olarak nitelediği hükümet ile böyle bir görüşmeye katılıp katılmayacağı, belirsiz.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Eşref Gani’nin sözcüsü Sadık Sıddıki, “Ancak bizim için anlamlı bir barış ya da anlamlı bir barışa giden yol, şiddetin son bulması ve Taliban’la doğrudan müzakeredir” dedi.

Afgan hükümetinden çok sayıda yetkilinin ise ABD ve Taliban arasındaki görüşmelerin dışında bırakılmaya tepki gösterdiği bildiriliyor. Anlaşmanın bir kopyasının devlet başkanı Eşref Gani’ye verilip verilmediği ya da kendisine gösterilip gösterilmediği konusunda dahi belirsizlik yaşandığı belirtiliyor.

Öte yandan Zalmay Halilzad’ın, anlaşma imzalanmadan önce mutabakat sağlamak amacıyla bu hafta başkent Kabil’de bazı Afgan liderlerle bir araya gelmesi bekleniyor.

Bu arada anlaşmaya rağmen, Taliban’ın Afgan hükümet güçleri ile bazı kentlere yönelik saldırıları sürüyor. Beş sivilin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı başkent Kabil’deki saldırıyı Taliban üstlendi.