ABD’de Covid-19 salgınında Siyahlar ve Latinlerde ölüm oranı daha yüksek

ABD’deki koronavirüs pandemisinin merkezi olarak kabul edilen New York’da salgından en çok etkilenenlerin düşük gelir grubundaki Siyahlar ve Latinler olduğu belirtildi.

ABD’deki koronavirüs pandemisinin merkezi olarak kabul edilen New York eyaletinde açıklanan resmi verilere göre, virüs yüzünden hayatını kaybedenler arasında siyah ve Latin oranının daha fazla olduğu görüldü.

VOA’nın haberine göre, New York eyaleti valiliği ve New York Belediyesi’nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, Latinler New York şehrinin toplam nüfusunun yüzde 29’unu, virüs yüzünden hayatını kaybedenlerinse yüzde 34’ünü oluşturuyor. Nüfusun yüzde 22’sini oluşturan Afrikalılar Amerikalılar yani siyahlarsa virüs yüzünden ölenlerin yüzde 28’ini oluşturuyor.

Ölümler en çok gelir düzeyinin en düşük olduğu mahallelerde görülüyor

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio verilere ilişkin yaptığı açıklamada, oranlar arasındaki farkın ekonomik eşitsizlikleri ve sağlık hizmetlerine herkesin eşit oranda erişime sahip olmadığı gerçeğini yansıttığını belirtti.

Açıklanan verilerde, koronavirüs salgının ilk ayında en fazla sayıda teyitli vakanın kaydedildiği mahallelerin çoğunun gelir düzeyinin en düşük olduğu mahalleler olduğu da görüldü.

New York’ta virüs yüzünden en fazla can kaybının yaşandığı bölgeler sırasıyla Queens, Brooklyn, Bronx ve Manhattan.

Veriler, New York eyaletinin geri kalan bölgelerinde de benzerlik gösteriyor. Eyaletin New York şehri dışında kalan bölgelerindeki nüfusun yüzde 9’unu oluşturan siyahlar virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin yüzde 18’ini oluşturuyor. Nüfusun yüzde 75’ini oluşturan beyazlarsa can kayıplarının yüzde 65’ini oluşturuyor.

Daha önce Lousiana, Michigan ve Illinois eyaletlerinden gelen veriler de siyah Amerikalılar’ın salgından daha fazla etkilendiğini ortaya koymuştu. Kamu sağlığı yetkilileri de siyah Amerikalılar’ın geçmişten gelen kronik hastalıkları olduğuna dikkat çekiyor.

ABD Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Jerome Adams da, siyahların kalp hastalığı, şeker ve yüksek tansiyon sorunları yaşamasının daha olası olduğunu söylemişti.