Abdullah Cömert davası 19 Kasım Pazartesi Balıkesir Adliyesi’nde

Polis Ahmet Kuş’a verilen 13 yıl 4 ay hapis cezasını Yargıtay’ın bozmasının ardından yeniden başlayan Abdullah Cömert davasında ikinci duruşma yarın (19 Kasım 2018 Pazartesi) saat 9.30’da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava, 4 yılı aşkın süredir Hatay’dan sürgün edildiği Balıkesir’de görülmeye devam ediyor.

Gezi Direnişi sırasında Antakya’da öldürülen Abdullah Cömert’in davasında, polis Ahmet Kuş’un “kasten öldürme” suçundan almış olduğu 13 yıl 4 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulmuş, yerel mahkemenin de bozmaya uyma kararı almasıyla ‘yargılama’ yeniden başlamıştı. Tutuksuz yargılanan polis bu sefer “kasten öldürme” suçundan değil, daha düşük ceza karşılığı olan “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçundan ceza alacak.

Tutuksuz yargılanan polis cezasız bırakılmak isteniyor

Dava sürecinin başından itibaren tutuksuz yargılanan polis, hakkında verilen 13 yıl 4 ay hapis cezasının ardından da tutuklanmamıştı. Devamında Yargıtay, Gezi Direnişi için “ülke genelinde yaşanan şiddet eylemi” nitelemesi yaparak, polisin “göstericileri dağıtmak amacıyla hareket ettiği” ve “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçunu işlediği gerekçesiyle verilen kararı bozdu. 26 Eylül’de yapılan bir önceki duruşmada yerel mahkeme de bozmaya uyma kararı aldı ve sanık polis Kuş’a ‘savunma için’ süre vererek davayı 19 Kasım’a erteledi.

Cömert ailesinin avukatlarından Tacettin Çolak, Yargıtay’ın verdiği kararla, demokratik gösteri hakkını kullanmaktan başka hiçbir suçu olmayan gencecik bir insanın katlinden sorumlu polisi bir kez daha ödüllendirdiğini ifade etti. Av. Çolak, önceki kararda 13 yıl 4 ay olan cezanın böylece iki-üç yıla kadar düşürülmesinin bile mümkün olduğunu ve bu kadar bir cezanın da yatarı olmayacağını belirtiyor.

Davaya 4 senedir 1300 kilometrelik sürgün

Dava, 2014 yılında henüz yargılama süreci yeni başlarken ‘güvenlik’ gerekçesiyle sürgün edildiği Balıkesir’de görülmeye devam ediyor. Anne Hatice Cömert, duruşmalara gelmek için 16 saat yolculuk yaptıklarını ifade ediyor.

direnisteyiz.org