Abdullah Cömert davasında katil polisin cezası yarıya düşürüldü

Gezi Direnişi sırasında Antakya’da öldürülen Abdullah Cömert’in davasında, hakkında verilen 13 yıl 4 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan polis Ahmet Kuş’a bu kez 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. Yargılama sürecinin en başından beri tutuksuz bulunan polis Kuş, bu kararın ardından da tutuklanmadı.

Polis Ahmet Kuş’un “kastın aşılması suretiyle adam öldürme” suçundan almış olduğu 13 yıl 4 ay hapis cezasını Yargıtay’ın bozmasının ardından yeniden başlayan Abdullah Cömert davasında ikinci duruşma önceki gün (19 Kasım Pazartesi) Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz bulunan sanık polis, önceki seferler de olduğu gibi duruşmaya getirilmeyerek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle katıldı. Karar açıklanan davada, polis Ahmet Kuş’a “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis kararı verilerek, önceki cezası yarıya indirilmiş oldu.

Cezası yarıya düşürülen polis yine tutuklanmadı

Cezası kesinleşinceye kadar tutuklanmamasına karar verilen polis Ahmet Kuş hakkında herhangi bir adli kontrol tedbiri de uygulanmadı. Polis Kuş, hakkında verilen bir önceki kararın ardından da tutuklanmamıştı.

Abdullah Cömert’in ablası Meryem Cömert karar sonrası fenalaşarak baygınlık geçirdi, ambulansla hastaneye kaldırılarak müşahede altına alındı.

Duruşma sonrası konuşan avukat Hatice Can, kararın hukuktan yoksun olduğunu ve baskı altında alındığını belirterek kararı Yargıtay’a ve gerekirse AYM ve AİHM’e taşıyacaklarını ifade etti.

‘5 yıldır bizi 13 defa öldürdüler’

Abdullah Cömert’in Ağabeyi Adnan Cömert de karara tepki göstererek “Adalet için 16 saat yol geldik. 5 yıldır bizi 13 defa öldürdüler. Bu dava neden Balıkesir’de görüldü? Antakya’da, Mersin’de mahkeme mi yok? Adeta ailece sürgün edildik. Devletten adalet bekliyorduk. Cumhurbaşkanı ‘Tarafsız ve bağımsız bir yargı’ diyor ama bu yargı taraflı ve bağımlı. Hatay’da mahkeme yok mu? Bunun sonucunda 21 yıl alması gereken sanık polis, 6 yıl 10 ay 15 gün aldı” dedi.

Ne olmuştu?

Önceki yargılamada polis Ahmet Kuş’a “kastın aşılması suretiyle adam öldürme” suçundan verilen 13 yıl 4 ay hapis cezası yetersiz bulunarak “kasten öldürme” suçundan cezalandırılması talep edilirken, Yargıtay 1. Ceza Dairesi sanık polis lehine bozma kararı vermişti.

Gezi Direnişi için “ülke genelinde yaşanan şiddet eylemi” nitelemesi yapan Yargıtay, polisin “göstericileri dağıtmak amacıyla hareket ettiği” ve “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçunu işlediği gerekçesiyle verilen kararı bozmuştu. 26 Eylül’de yapılan bir önceki duruşmada yerel mahkemenin de bozmaya uyma kararı almasıyla ‘yargılama’ yeniden başlamıştı.

Geçen duruşma polis Kuş’a ‘savunma için’ süre vererek davayı erteleyen mahkeme, bu duruşmada katil polisin cezasını yarıya düşürerek, Yargıtay’ın kararıyla ortaya konulan niyeti sonuca ulaştırmış oldu.

Davaya 4 senedir 1300 kilometrelik sürgün

Dava, 2014 yılında henüz yargılama süreci yeni başlarken ‘güvenlik’ gerekçesiyle Balıkesir’e sürgün edildi. Cömert ailesi, 4 yılı aşkın süredir her duruşma için Hatay’dan yaklaşık 1300 kilometre uzaklıktaki Balıkesir’e gelip dönmek durumunda bırakıldı.