Açlık sınırı 2 bin 58 yoksulluk sınırı 6 bin 705 lira oldu

Milyonlarca işçinin açlığa-yoksulluğa mahkûm edilmesinde kendisinin de hatırı sayılır payı olan TÜRK-İŞ belki de yaptığı tek hayırlı iş olan açlık ve yoksulluk verilerini her ay yayımlıyor.

TÜRK-İŞ Ağustos ayı açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı. Gıda harcamalarında yaz mevsiminin etkisiyle geçen aya göre düşüş yaşandı. Açlık sınırı 2 bin 58 lira, yoksulluk sınırı ise 6 bin 705 lira olarak hesaplandı.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin geçim şartlarını esas alan TÜRK-İŞ araştırmasında, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasını ifade eden ‘açlık sınırı’ tutarı 2.058,72 lira olarak hesaplandı.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri temel ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplamı ise, 6.705,94 lira olarak hesaplandı.

Geçen yılın aynı döneminde, açlık sınırı 1.812 lira, yoksulluk sınırı ise 5.903 lira olarak tespit edilmişti.

HARCAMA TUTARI GEÇEN YILA GÖRE 802 LİRA ARTTI

TÜRK-İŞ araştırmasına göre, yılbaşından bu yana geçen 8 ayda ailenin mutfak harcamasındaki artış 118 TL’ye ulaştı.

Gıda maddelerinin yanı sıra yapılması zorunlu diğer harcamalarla birlikte, 8 ayda aile bütçesine 384 lira ek yük geldi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise artış, gıda harcamasında 246 TL, toplam harcamada ise 802 TL olarak hesaplandı.

Yılbaşına göre bekâr bir çalışanın yaşama maliyetinin 148 TL artarak aylık net 2.541 liraya ulaştığı belirtilen raporda, “mevcut asgari ücret değil bir ailenin, bir kişinin bile geçimini karşılamaktan uzak kalmaktadır” denildi.

Kaynak: İşçi Gazetesi / 27 Ağustos 2019