Adalet Bakanı: OHAL birkaç gün içinde sona erecek, ancak…

OHAL uygulamasının birkaç gün içinde sona ereceğini söyleyen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “OHAL süresi sona erecek ama FETÖ başta olmak üzere, Türkiye’yi kıskaca almak isteyen bütün terör örgütleriyle en kalıcı, en kararlı mücadele sonuna kadar devam edecektir” dedi.

Türkiye Hukuk Platformu tarafından İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde  düzenlenen “Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu”na katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıklamalarda bulundu. Sempozyuma, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, AKP Milletvekili Bekir Bozdağ, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi de katıldı.
“OHAL uygulaması bir kaç gün içinde sona ermiş olacak” diyen Bakan Gül, “Ancak, OHAL’in kalkıyor olması terörle mücadelenin sona ereceği anlamına asla gelmemelidir. OHAL süresi sona erecek ama FETÖ başta olmak üzere, Türkiye’yi kıskaca almak isteyen bütün terör örgütleriyle en kalıcı, en kararlı mücadele sonuna kadar devam edecektir” dedi.
2 BİN 382 SANIĞA CEZA
Fethullah Gülen Cemaatine karşı verdikleri mücadeleye ilişkin de konuşan Gül, “Mahkemeler önündeki 94 ayrı dosyada 2 bin 161 tutuklu sanığın yargılaması devam etmektedir. 195 dosyada ilk derece mahkemelerindeki yargılamalar tamamlanmış, bunlardan ikisi Yargıtay denetiminden de geçerek kesinleşmiştir. Bu dosyalarda 2 bin 382 sanığa ağırlaştırılmış müebbetten süreli hapis cezalarına kadar değişen tür ve ağırlıkta cezalar verilmiştir” dedi.
MA