Ahmet Şık, Meclis’te konuştu: Barışı savunan herkes adına bir yalanı yaşamayı reddediyorum

HDP Milletvekili Ahmet Şık, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu

HDP milletvekili Ahmet Şık, Meclis kürsüsünden kısa bir konuşma yaptı. Yargı Reform Paketi’nin ikinci bölümünün görüşülmesi için toplanan Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Şık, “Çekilen her çizgide hizalanmakta tereddüt etmeyen ve prensipleri cesaretle savunmak yerine gündelik menfaatleri çiğnetmeyi tercih eden bir anlayışla siyaset yapılan bir yerde yargının hukuksuzluğa meşruiyet sağlama işlevi de hangi değişiklik yapılırsa yapılsın sona ermez” dedi.

Şık’ın kısa konuşmasının tam metni şöyle:

“Yargıya ilişkin değişiklikler içeren hak etmemesine reform diye adlandırılan düzenlemelerle ilgili söz almıştım. Ancak kendi krizinin derinleşmesini ve çöküşünü engellemek için bir kez daha yoksul çocukların kanını siyasetin malzemesi haline getiren Saray diktasının yeni bir oyunu karşımıza çıktı.

Oyuna ortak olmak için de kimi kıyafetleriyle kimi sözcükleriyle kamuflaj giyindi. Bu savaş çığırtkanlığından hukuk ve demokrasi değil; daha fazla zulüm ve tek adam diktasının gücünü ikame etmesi çıkar. Çekilen her çizgide hizalanmakta tereddüt etmeyen ve prensipleri cesaretle savunmak yerine gündelik menfaatleri çiğnetmeyi tercih eden bir anlayışla siyaset yapılan bir yerde yargının hukuksuzluğa meşruiyet sağlama işlevi de hangi değişiklik yapılırsa yapılsın sona ermez.

Bu ülkede bedelinin bilinciyle savaşa karşı çıkan ve dahi barışı savunan herkes adına bir yalanı yaşamayı reddediyorum. Kendine yakıştıranlar bu oyunun içinde kalmaya devam etsin. Ancak Brecht’in şu dediklerini de aklından çıkarmasın: ‘Her savaştan geriye üç ordu kalır: Ölüler ordusu, yas tutanlar ordusu, hırsızlar ordusu’

Buyurun, kürsü sizin”

https://www.pscp.tv/w/1lDxLoQvlBQJm

Kaynak: Gazete Yolculuk