Ailelerin Gözleri Önünde Mezar Taşlarını Parçaladılar

Erciş’te bir mahalleye giden askerler, üzerinde parti ismi yazıldığı gerekçesiyle iki mezar taşını çağırdığı ailelerin gözleri önünde parçaladı.

Van ve birçok ilçesinde çatışmalarda yaşamını yitirenlerin mezarlarının fotoğraflanması ve ailelerinin kimlik bilgilerinin toplanması uygulaması sürüyor. Talimat aldıklarını söyleyen askerler, mezar taşlarında kod isim yazılı olduğu gerekçesiyle mezarları parçalıyor.

“Mezar taşlarını kırdılar”

Mezapotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Erciş’te iki mezar taşı ailelerin gözü önünde parçalandı. Askerler, önce mezarlıkta kamera kaydı yaptı. Ardından mezar sahiplerini çağırarak, onların gözleri önünde mezarları parçaladı.

İsmini vermek istemeyen bir tanık yaşananları şöyle anlattı: “Dün öğlen saatlerinde askerler yanlarına muhtarı da alarak mahalle mezarlığa geldi. Mezarlıkla bir süre kamera kaydı alan askerler ardından çocukları çatışmalarda yaşamını yitiren aileleri mezarlığa çağırdılar. Mezar taşları üzerinde neden kod isim yazıldığı, neden şehit ibaresinin kullandığını soran askerler ardından mezar taşlarını yıkacaklarını söyledi. Aileler, mezar taşlarının kırmamaları için askerlere itiraz etse bile dinlemediler. Askerler o sırada ‘talimat’ aldıklarını ve buna benzer tüm mezar taşlarını yıkacaklarını söyledi. Ardından askerler mezar taşlarını yıkarak parçaladı. Giderken de bir daha mezar taşları üzerinde yazı yazmamaları konusunda aileleri uyardılar” dedi.

“İki gün önce başlamıştı”
İlk kez yapılan bu uygulama iki gün önce Çaldıran, Muradiye, Saray ile Özalp ilçelerinde başlarken, Erciş ve diğer ilçelerle de devam ediyor. Yanlarına muhtarları alarak mahallelere giden askerler önce yaşamını yitirenlerin defnedildiği mezarlıklara gidiyor. Mezarları tek tek gezen askerler, mezar taşlarına asılı bayrak, flama ya da sarı-kırmızı-yeşil bezlere el koyuyor. Ardından ailelerin evlerine giden askerler, her aileden bir kişinin kimlik bilgilerini alıyor. Aileden sadece bir kişinin bilgilerini alan askerlerin aileleri uyararak, bir daha mezarlara bez asılmaması, mezar taşlarına yazı yazılmamasını istiyor.