Akademisyen Tuna Altınel beraat etti

Fransa’da düzenlenen bir konferansa katıldığı gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” iddiasıyla yargılanan akademisyen Tuna Altınel beraat etti

Lyon-1 Üniversitesi öğretim üyesi ve “barış bildirisi” imzacısı Tuna Altınel hakkında Fransa’da gerçekleşen bir konferans gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması bugün duruşması görüldü.

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Tuna Altınel hakkındaki suçlamalardan beraat etti.

“Cizre’ye gittim. Sorguladım, öğrendim, hissettim”

Duruşmada son savunması için söz alan Altınel, suçlamaya konu olan etkinlikteki 15 saniyelik ses kaydını mahkemeye dinletti. Altınel daha sonra şunları söyledi:

“Bu çığlıklar bir sinema filmi değil. Cizre’nin bodrumlarından geliyor. Onlar terörist dendi. Nasıl oluyor da böyle bir şiddete başvuruluyor? Oraya gidip tanıklıkları dinlemek istedim. Cizre’ye gittim. Sorguladım, öğrendim, hissettim.

Gözaltına alındığımda ülkemi aşağılamakla suçlandım. Ertesi gün tutuklandım. Seyahat etme özgürlüğüm hala gasp ediliyor. Benim terör örgütü propagandası ile suçlanmam, yurt dışındaki derneğin düzenlediği geceye ilişkin yayınladığı Türkçe çağrı metnini paylaşmamdandır. Propaganda ile bir ilgisi yoktur bu çağrının.

Barış akademisyenleri davasında beraat ettim. Bu çelişkinin giderilmesini istiyorum. İçinde bulunduğumuz durum düşünce ve ifade özgürlüğüne ağır bir darbedir. Bu davada vereceğiniz karar düşünce ve ifade özgürlüğü bakımından çok önemlidir. Beraat verilmelidir.”

Ne olmuştu?

Akademisyen Tuna Altınel, 21.02.2019 tarihinde gerçekleştirilen “Cizre: Bir katliam hikayesi” isimli bir konferansa katıldığı sebebiyle 11 Mayıs’ta pasaportundaki tahdidi kaldırmak için gittiği Balıkesir’de gözaltına alınmış 81 gün süren tutukluluğun ardından 30 Temmuz’da görülen ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmada savcı Altınel’in cezalandırılmasını istemişti.