Akar: “İdlib’i boşaltmayacağız, Libya’da göreve hazırız”

Akar: "İdlib'i boşaltmayacağız, Libya'da göreve hazırız"
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’de bulunan TSK’ya ait 12 gözlem noktası için “Hiçbir şekilde boşaltmayacağız” dedi. Akar, Libya tezkeresiyle ilgili olarak da “TSK her türlü görevi yapmaya hazır” diye konuştu.
Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi, İdlib’deki gelişmelerin ardından Suriye sınırının sıfır noktasında birlik komutanlarıyla bir araya geldi. Soçi mutabakatı kapsamında İdlib’de TSK’ye ait 12 gözlem noktasının oluşturulduğunu hatırlatan Akar, şunları söyledi: “Yaptığımız mutabakata biz saygılıyız, Rusya’nın da bu mutabakata uymasını bekliyoruz. Biz hiçbir şekilde ateşkes sağlanmasına yönelik görevlerini kahramanca ve fedakarane bir şekilde ifa eden 12 gözlem noktasını boşaltmayacağız, buradan çıkmayacağız. Burada kalmaya devam edeceğiz. Herkesin bu mutabakat muhtıralarında verilen sözlerin gerçekleşmesi için gayret göstermesi gerekiyor. Gözlem noktalarımız bu konuda talimatlıdır. Herhangi bir şekilde kendilerine saldırı, taciz olduğu takdirde tereddütsüz karşılık vereceklerdir. Oradaki arkadaşlarımız bulundukları yeri sonuna kadar savunacaktır. TSK olarak gözümüz onların üzerindedir. 24 saat onları takip ediyoruz. İlgili arkadaşlarımız tarafından ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu şekilde oradaki varlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”
Akar, Libya tezkeresiyle ilgili olarak da “TSK, ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak için yurt içinde ve sınır ötesinde nerede görev verilirse yapmaya hazır” ifadelerini kullandı.