AKP-MHP’nin akıbeti Kenan Evren’in akıbeti gibi olacak

Van’da Demokrasi Nöbeti’nin 25’inci gününde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, 12 Eylül 1980 darbesini hatırlatarak, darbe ve zulüm yapanların tarihin çöp kutusunda unutulduğunu belirterek, AKP-MHP’nin de aynı sonu yaşayacağını söyledi.

Demokrasi Nöbeti Van’da 25’inci gününde İpekyolu ilçe binası önünde devam etti. “Kayyum idaresi değil halk iradesi” yazılı pankartın açıldığı eyleme HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ile çok sayıda kişi katıldı. Nöbette HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş konuştu.

12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümünü hatırlatan Özgüneş, “12 Eylül’de Türkiye’de bir askeri darbe gerçekleşti. Dönemin MHP lideri ‘Biz içerideyiz ama fikirlerimiz iktidarda’ diyordu. Bugün AKP-MHP ortaklığı tekrar iktidarda. Solculara, demokratlara, Kürtlere, aydınlara karşı Kenan Evren ve arkadaşları darbe yaptılar.

Bugün gelinen aşama itibariyle darbeyi ve zulmü yapanlar tarihin çöplüğünde unutuluyorlar. Kenan Evren mezara götürüldüğünde yanında kaç kişi vardı? Bugün ona Fatiha okuyan var mıdır? Ama o gün işkencelerde katledilen insanlar halen dimdik ayaktadırlar. AKP-MHP iktidarı 12 Eylül’ün ürünüdür ve Kenan Evren’in torunu sayılırlar. Kenan Evren’in akıbeti ne olmuşsa onların akıbeti yakında o olacaktır” dedi.

Üç büyükşehir belediye eşbaşkanının daha göreve başlamadan kayyum atanma hazırlığı yapıldığını belirten Özgüneş, konuşmasını Mardin ve Diyarbakır’da kayyumların hediye adı altında yaptıkları usulsüzlükleri anlatarak sürdürdü.

Özgüneş, “Bizler halkçı, demokratik halkların kültürüne dayalı, kadının kurtuluş ideolojisini esas alan çevreci bir belediyecilik geliştirdiğimiz için korkuyorlar.

‘Aman ha bu rant kapılarımızı kesecekler’ diye korkuyorlar. Biz bütün Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi, başta kayyumun geri alınması, halk iradesinin açığa çıkarak sahiplerine geri teslim edilmesi için HDP ve demokrasi güçleri olarak sonuna kadar direteceğiz. Sonuna kadar bu mücadeleyi büyüteceğiz. Farklı farklı etkinlik ve eylem biçimleriyle mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Gerçek hukuku, özgürlüğü, barışı tahsis edeceğiz. Onlar gidicidirler, kimse onlara güvenerek ‘ben kalıcıyım’ demesin” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından kitle oturma eylemine geçti. Oturma eylemi “Direne direne kazanacağız” sloganlarının ardından son buldu.