AKP’li başkan: Tutuklu Selahattin Demirtaş’ın eserinin festivalde yer alması üzücü

Tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın kitabındaki öyküden uyarlanarak çekilen bir kısa film 56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterime sunulmuştu.

AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Altın Portakal Film Festivali’nde HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazdığı ‘Ah Asuman’ öyküsünden uyaralanan filminin gösterilmesine tahammül edemedi. Kısa film yarışması kapsamında Demirtaş’ın kitabındaki öyküden esinlenen filmin gösterilmesini kınayan Taş, “Terör örgütü PKK’ya destek vermekten tutuklu bir siyasetçinin eserinin festivalde yer alması, çok üzücü. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek, oturduğu koltuğun bedelini ödüyor” şeklinde ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın yazdığı ‘Ah Asuman’ öyküsünden uyarlanan, Ümit Kıvanç’ın yönetmenliğini yaptığı, Settar Tanrıöğen ve Halil Babür’ün başrolünü oynadığı kısa film, dün AKM Perge Salonu’nda, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ‘Kısa Film Yarışması’ kapsamında gösterildi. AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, konuya ilişkin açıklamasında, filmin izletildiğini üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. Altın Portakal Film Festivali’nin prestijli ve dünyada tanınmış bir festival olduğunu söyleyen AKP’li Taş, “Cezaevinde tutuklu olan, yaptığı açıklamalarla terör örgütü PKK’ya destek vermekten tutuklu bulunan bir siyasetçinin eserinin festivalde yer alması, çok üzücü. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek için bir şey diyemiyorum, oturduğu koltuğun bedelini ödüyor. Bazı yerlerden destek alarak, o koltuğa geldi. O filmi Altın Portakal’da seyirciye izlettirerek, oturduğu koltuğun hakkını verdi. Dün filmin gösterimiyle birlikte parti teşkilatlarımızın telefonları susmadı. Arayan vatandaşlarımız, tepkilerini dile getiriyordu” diye konuştu.

‘Bir de ödül alırsa millete hakarettir’

DHA’nın haberine göre “Bunu kınıyoruz, Antalya halkı adına bunun takipçisi olacağız” diyen AKP’li Taş şu ifadeleri kullandı: “Sanata ve sanatçıya saygı duyuyoruz. Festivale uluslararası boyutu biz kazandırdık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız bu festivale destek veriyor. Güzellikleriyle festivalin gündeme gelmesini istiyoruz. Bu festivalde daha sanatsal filmleri ve toplumun önemli konularına işaret eden filmleri görmek istiyoruz. Demirtaş, terörü destekleyen bir kişidir. O kişinin filminin burada yayınlanması ayıptır, skandaldır. Hele bir de ödül alırsa bu millete hakarettir. Bunu kabul etmeyiz, filmin ödül alması insanların aklıyla dalga geçmek demektir.”

‘Milletimiz gereken cevabı verecektir’

AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın açıklamasında “Milletimiz bu duruma gereken cevabı verecektir” ifadelerini kullanması dikkat çekti.