AKP’li Belediyeden 1 Milyon TL’lik Belgesel

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin sadece 50’si yayımlanacak toplam 725 belgesel için 1 milyon TL harcadığı ortaya çıktı

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin 14 Ocak’ta “Mahallelerin tarih, kültür ve manevi değerlerinin dijital olarak kayıt altına alınarak belgesel filmler hazırlanması ve yayımlanması” için bir ihale düzenlediği ve belgeseller için 1 milyon liradan fazla para harcadığı ortaya çıktı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre  ihalede kapsamında Beykoz ilçesi sınırlarında çekilen “725 adet belgesel filmin hazırlanması, 50 adet belgesel filmin ve 40 saniyelik toplam 50 adet reklam filminin “Rumeli TV, Mavi Karadeniz, SRT, TV 52, TV 58 ve benzeri kanallarda yayımlanması” istenirken geriye kalan 675 belgesel filmin nerede kullanılacağı ve neden çekileceğine ilişkin bir açıklama yapmadı.

”735 belgeselden 50’si yayımlanacak” 

İhaleyi 1 milyon 274 bin TL teklif veren Yuko Reklam ve Organizasyon Şirketi’nin kazandı. AKP’li belediye ile şirket arasında da 3 Şubat tarihinde sözleşme imzalandı. Belgesellerin yayımlanacağı televizyon kanalları da dikkati çekiyor: İhale kapsamında çekilecek 725 belgesel filmin toplam süreleri üç dakika ile 15 dakika arasında değişirken ihale şartnamesinde de AKP’li belediye tarafından belirlenen 50 adet belgesel filmin ve 40 saniyelik toplam 50 adet reklam filminin “Rumeli TV, Mavi Karadeniz, SRT, TV 52, TV 58 ve benzeri kanallarda yayımlanması” istendi.

“Geriye kalan 675 film neden çekilmektedir?”

Beykoz Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu ise geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada “Resmen adrese teslim ihale yapılıyor. Şartnamede 725 adet belgesel film çekimi yapılacağı belirtilmiş, filmlerden idarenin belirlediği 50 adet belgesel filmin televizyon kanalında bir defa yayımlanacağı belirtmiştir. Geriye kalan 675 film neden çekilmektedir, çekilen bu 675 film için ödenecek tutar nedir?” diye sormuştu.