Albayrak: Fatura ödemelerinin ertelenmesi ve kamuda evden çalışma hazırlığı yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını belirterek, “Özel durumlar dışında kamuda evden çalışma hazırlığı yok” dedi. Albayrak, fatura ödemelerinin ertelenmesinin de gündemde olmadığını söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Virüs nedeniyle birkaç hafta durgunluk riski var. Olası nakit sıkışıklığı için 3 aylık bir pencere açtık” dedi. Albayrak sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını belirterek, “Özel durumlar dışında kamuda evden çalışma hazırlığı yok” dedi. Albayrak, fatura ödemelerinin ertelenmesinin de gündemde olmadığını söyledi.

Albayrak NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada “Emekli maaşının arttırılması 650 bin kişiye destek verdi. İstihdam için kısa çalışma ödeneği esnetilebilir. İhtiyaç dahilinde kılcal damarlara dokunacağız.   Özel durumlar dışında kamuda evden çalışma hazırlığı yok. İlk çeyreği beklenin üzerinde büyümeyle kapatacağız. Büyüme ve enflasyon hedeflerinde bir sıkıntı görmüyoruz. Böyle bir küresel sürece en güçlü giren ülkelerdeniz” dedi.

Albayrak, “Ekonomide senkronize adımların avantajını yaşıyoruz. Piyasaları bu süreçten en az etkilenen ülke Türkiye. Avrupa’da iş koronadan korku pandemisine geçti. Sosyal medyada ‘Marketler yağmalandı’ diyor, gidiyoruz marketlerde ürün var.  100 milyar liradan daha fazla bir paket aslında. Bu paket süreçten etkilenen tüm kurumlara can suyu. Biz tabii ki kamu maliye politikaları noktasında daha güçlü adımlar atma noktasında devletimizin iradesi var. İhracat ve turizmde gerekirse yeni paketler olacak” diye konuştu.

Bakan Albayrak, Koronavirüs salgınından doğrudan etkilenen mükelleflerin nisan, mayıs ve haziran aylarında ödemeleri gereken gelir vergisi, stopaj ve KDV ödemelerinin 6 ay ertelenmesine yönelik gerekli çalışmaların yapıldığı ifade etti.