Alçalmanın sınırı yok… Damar’ın katil zanlısının avukatından tepki çeken paylaşım

Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ın katil zanlısının avukatı Vahit Bıçak, sosyal medyada ‘cinsel saldırı’ konulu paylaşımlarda bulundu. Duruşmada, müvekkilinin ‘meşru müdafaa’ yaptığını öne süren Bıçak’ın paylaşımları tepki topladı.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şener’in katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak sosyal medya hesabından paylaşımlar yaptı. Mahkemede sanık Hikmet’in maktulün ‘cinsel saldırısına uğradığını’ ve ‘meşru müdafaa yaptığını’ öne süren Bıçak’ın, cinsel saldırı suçuyla ilgili attığı tweet’lere Twitter kullanıcıları tepki gösterdi.

Bıçak paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili lise ve üniversite öğrencisi gençler, üzerinizde otorite kullanma yetkisine sahip olan öğretmen, öğretim üyesi, okutman, araştırma görevlisi vs yüksek not verme veya başka vaadlerle cinsel taleplerde bulunursa sakın sessiz kalmayın. TCK 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl…

TCK md. 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl hapis cezası öngörülmüştür, bu ırz düşmanlarına. Otorite kullananın kadın ya da erkek olması arasında fark gözetilmemistir. Öğrenci de kadın olabileceği gibi erkek de olabilir. Bir çığlık atın yeter, yanınızdayız.

Kanunlarımız ırza karşı meşru müdafaaya izin vermektedir(TCK md 35/2) Cinsel saldırı suçunun mağduru, baskılardan bunalmış, başka çıkış yolu bulamamış ise son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir.”

Bıçak, 2002-2004 yılları arasında Başbakanlık bünyesindeki İnsan Hakları Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2003-2005 yılları arasında da Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı görevini yürüttü.

Kaynak: Gazete Duvar