Aldar Xelîl: Ateşkeste direnişimiz belirleyici oldu

ABD ve Türkiye arasında Kuzey ve Doğu Suriye operasyonuna yönelik görüşmeler ardından yapılan ateşkes açıklamalarına ilişkin konuşan TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelîl, “Ateşkes açıklamasında direnişimiz belirleyici oldu” dedi. 

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelîl, ABD ve Türkiye arasında Kuzey ve Doğu Suriye operasyonuna yönelik diplomatik görüşmeleri ardından yapılan ateşkes açıklamalarına ilişkin konuştu.

Xelil konuşmasında, 9 gündür Türkiye’nin her türlü insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Bu süre uzadıkça Erdoğan iflas ediyordu. Dünyada tepkiler büyüyordu. Dünya kamuoyunun direnişimize desteği de artıyordu. Bu işgal planlarından geri adım atmak zorunda kaldılar” dedi.

Trump’a karşı gelişen tepkileri de hatırlatan  Xelil, “Trump gelişen tepkiler karşısında büyük zorlanma yaşadı. ABD yönetimi kendi içinde, Kongre içinde de çelişkiler yaşadı” diye belirtti.

ABD Kongresi içinde yaşanan çelişkilerde Erdoğan’nın rolüne de değinen Xelil, “Erdoğan bu yaptıklarıyla onların da aralarına nifak koydu” şeklinde konuştu.

‘Direnişimiz saldırıları boşa çıkardı’

ABD ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucu gelişen ateşkes açıklamasında direnişin belirleyici olduğunun altını çizen Xelil,  “Aslında küresel güçler halkların devrimini yeni bir komployla boşa çıkarmak istediler. Ama başaramadıklarında bir araya gelerek durumu yeniden gözden geçirmek istediler. Biz yönetim olarak, özerk yönetim de durumu değerlendirecektir. Bu konular sadece onların anlaşmasıyla bitecek bir durum değildir. Jeffrey bizimle görüştüğünde güvenli bölgeyi bize dayatıyordu, şimdi aynı şeyi dayatmak isteyeceklerdir. Çünkü bu savaş süreci uzasaydı onlar için iyi olmayacaktı. Halkımızın tutumu, savaşçılarımızın cephedeki direnişi olmasaydı bu sonuçta ortaya çıkmayacaktı” dedi.

 ‘Tutumumuzu yönetimin istişaresi sonunda açıklayacağız’

Xelil, yapılan açıklamaya karşı kendilerinin tutumlarının ne olacağına ilişkin ise, özerk yönetimin yapacağı durum değerlendirmesinden sonra karar verileceğini, dolayısıyla kendisinin şimdiden yorum yapmasının doğru olmayacağını söyledi.

‘Saldırılar devam ediyor’

Xelil, ateşkese rağmen bölgede saldırıların devam ettiğini de ifade etti.

Kaynak: M.A