Alevi Kurumlarından Ortak Açıklama: Cemevine Saldırı Politiktir

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin Gazi Cemevi’nden uğurlanmak istendiği sırada yaşanan polis saldırısına tepki gösteren Alevi kurumları, ‘Cemevlerimize dokunmayın’ dedi. HDP Milletvekili Kenanoğlu da saldırı Meclis gündemine taşıdı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri Gazi Cemevi, yayınladıkları ortak açıklamayla Gazi Cemevi’ne yapılan polis saldırısın tepki gösterdi.

Ölüm orucu sonrasında yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin Gazi Cemevi’nden uğurlanmak istenmesi sırasında polis müdahalesi gerçekleşmiş, Gökçek’in cenazesi ailesine verilmeden kaçırılmıştı.

“Cemevlerimizin devletin kolluk güçlerince basılması politiktir” denilen açıklamada, cenazeye ve cemevine saldırı kınandı.

Açıklamada, “Cemevimize saldırma, tahrip etmek, kutsal mekânımıza ayakla basmak çiğnemek tek kelimeyle Alevileri aşağılamak ve değersizleştirmek, diğer yandan bu saldırılarla İnançsal değerlerimizi, dünya görüşümüzü ve insanlığa dair değer anlayışımızı itibarsızlaştırmaktır. Kısacası faşizmdir” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Alevilerin kutsal mekânları Cemevleri’dir, her birini Alevi Canlar kendi emekleri ile yapmıştır. Bu yüzden inancımıza, cemevlerimize dokunmayın ve tüm değer sınırlarımıza saldırarak yıkıcı, incitici olmaktan ve Alevilere her şey yapılır desturundan vazgeçin. Gerçekleri perdelemenin yolu Alevi inanç merkezlerine saygısızlık yapmak değildir.”

”HDP MİLLETVEKİLİ KENANOĞLU SALDIRIYI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi. Kenanoğlu, önergesinde “Konu Cami olunca ‘ayakkabıyla girdiler’ diyerek kıyamet koparanlar Cemevine koçbaşıyla kapı kırarak girmekten imtina etmemiştir. Burada tahrip edilen sadece kapı pencere değil bir ibadethanedir. Alevilerin ibadethanesine yapılan bu saldırı düşmancadır. Aleviler bulundukları her alanda barışı, demokrasiyi ve eşitliği savunan şiddeti reddeden, tüm inançlara saygıyı önceleyen bir topluluktur. Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir. Aynı zamanda Alevi inancı gereğince Hakka yürüyen cana son görevin yapılacağı mekândır. Cemevlerine yapılan bu saldırı asla kabul edilemez” tepkisinde bulundu.

Kenanoğlu “Polisin Cemevinde toplananlara müdahale emrini kim vermiştir? Cemevine baskın yapanlar ve bir ibadethaneden cenaze kaçıranlar hakkında bir işlem yapılacak mıdır?” sorularını yöneltti.