Alevi örgütleri Erdoğan’ın Madımak Katliamı failini affetmesini protesto edecek

Alevi kurumları, 8 Şubat’ta Adalet Bakanlığı önünde bir araya gelerek, Sivas Katliamı faili Ahmet Turan Kılıç’ın tahliye edilmesini protesto edecek

Sivas Katliamı sanığının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla serbest bırakılmasına karşı 8 Şubat’ta Adalet Bakanlığı önünde bir araya gelecek Alevi örgütlerinin temsilcileri, “Cezaevlerinden ayda bir tabutların çıktığı bir dönemde cımbızla çekilerek sadece katliam sanığının serbest bırakılması kabul edilemez” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madımak Oteli’nde 1993 yılında 35 aydın, yazar ve sanatçının yakıldığı Sivas Katliamı ile ilgili yargılamada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Ahmet Turan Kılıç’ı yaşı ve hastalığı gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde affetti. Birçok hasta tutuklunun bulunduğu cezaevinde Madımak Katliamı failinin affedilmesine tepki gösteren Alevi örgütleri, katliam sanığının serbest bırakılmasını 8 Şubat Cumartesi günü Adalet Bakanlığı önünde kitlesel olarak protesto etmeye hazırlanıyor.

“Katliam sanığını masum göstermenin bir anlamı yok”

Cezaevlerinde yüzlerce hasta tutuklunun bulunduğunun altını çizen (PSKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Sivas’taki yerel gazetelerde Kılıç’ın tahliyesi ardından “Hoş geldin Ahmet Dede” manşeti ile çıkmasının da kabul edilemez olduğunu ifade eden Kaplan, “Sivas Katliamı kamera kayıtlarına baktığımız zaman serbest bırakılan kişi katliamın bir numaralı sanığı olduğu anlaşılıyor masum olarak göstermenin bir anlamı yok” dedi.

Kaplan, karara tepkilerini 8 Şubat’ta Adalet Bakanlığı önünde yapacakları eylemle göstereceklerini söyleyerek, “Ankara’da yaşayan sol, sosyalist, vicdan sahibi herkesi cumartesi günü saat 14.00’te Güvenpark’a bekliyoruz” çağrısında bulundu.

“Bir katilin affedilmesi kabul edilemez”

Alevi Bektaşi Kuruluşları Birliği Federasyonu (ABF) Genel Başkan Yardımcısı Müslüm Metin, katliam sanığının bırakılmasına dair tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bir tutsağın cezaevi koşullarında insancıl bir şekilde affedilmesi bunun bütün tutuklular için uygulanması normaldir. Ama Sivas Katliamı’nda 33 canımızı, kardeşimizi bizden alan bir katilin affedilmesi kabul edilemez. Devlet aklı bu caniyi, katili hangi mantık ile salıveriyor? Madımakta sadece canlarımız yanmadı, kültürümüz yandı, ozanlarımız, aydınlarımız, şairlerimiz, Pir Sultanımız tekrardan yakıldı. Kim bu sanığı af ediyorsa etsin biz toplumsal bir cinayete karışmış bu kişiyi asla affetmeyeceğiz.”

“Bu bir provokasyon”

Hüseyin Gazi Cemevi dedesi Hüseyin Öz, “Ahmet Turan Kılıç’ın serbest bırakılma ayrıcalığı Sivas Katliamı sanığı olması mı?” diye sordu. Öz, şunları söyledi:

“Alevi toplumu olarak tepkimizi göstermemiz lazım. Biz katliamın yaralarını sarmaya çalışırken devlet katliam sanığını serbest bırakıyor. Ben bu olayı provokasyon olarak görüyorum. Devlet aklı bu kişiyi serbest bırakarak katliamı yapanlara bir mesaj vermiştir. Bu olaya karşı sesimizi duyurmamız lazım. Yoksa Katliam sanıkları ödüllendirilmeye devam edecek”