Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne neden olan polis, ‘zarar gören şikayetçi’ sıfatıyla Gezi davasına katıldı

İş insanı Osman Kavala’nın tutuklu yargılandığı Gezi eylemleri davasının bugün görülen 4’üncü duruşmasında mahkeme, gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili olarak hapis cezasına çarptırılan polis Mevlüt Saldoğan’ın ‘zarar gördüğü’ iddiasıyla yaptığı katılma talebini kabul etti.

Ceza Mahkemesi bugün, 10 Aralık’ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM)  Kavala ile ilgili aldığı karardaki serbest bırakılması istemini kabul etmeyerek Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Bugünkü duruşmada, Gezi Parkı/Osman Kavala davasına ‘eylemlerden zarar gördükleri’ iddiasıyla yapılan katılma talepleri de değerlendirildi.

Mahkeme, aralarında Mevlüt Saldoğan’ın da bulunduğu polisler ve Hazine’nin ‘zarar gördükleri’ iddiasıyla yaptıkları davaya katılma başvurusunu kabul etti. Mahkemenin değerlendirmesine göre başvuru yapan 93 kişi ve kurum da Gezi/Kavala davasında ‘katılan’ sıfatıyla yer alacak.

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne neden olan polis Mevlüt Saldoğan.

”DEFALARCA TEKME ATTIĞI AYAĞI İÇİN BURKULDU DİYE RAPOR ALMIŞTI”

T24’te değerlendirmelerde bulunan Ali İsmail Korkmazın avukat abisi Gürkan Korkmaz açıklamada iddianamede de Saldoğan’ın müşteki olarak geçtiğini hatırlatarak “Bir hukukçu olarak hukukun geldiği noktayı görmek içler acısı. Ali İsmail’e defalarca tekme atıyor, kamera görüntüleri ile sabit. Defalarca tekme attığı için ayağı inciniyor. Ayağı burkulana kadar tekme atıyor ve sonra ayağım burkuldu diye gidip rapor alıyor. Sonra Gezi sürecinde ben yaralandım diye şikayetçi oluyor. Komik! Hukuktan uzak. O süreçte ‘adam öldürme’den ceza verilmiş hakkında, yargıtayca onaylanmış. Şimdi aynı kişiyi kesinleşmiş mahkeme kararlarını görmezden gelerek müşteki konumuna koyuyorlar” diye konuştu.

Korkmaz bir başkasının değil de Mevlüt Saldoğan’ın bu talebini ve talebin kabul edilmesini ise “Ali İsmail davasında çok ciddi bir kamuoyu oluştu, onu itibarsızlaştırmak istiyorlar. Gezi’yi itibarsızlaştırmak istiyorlar” diye yorumladı.