Aliağa’da işçi direnişi 70. gününde: ‘İşimizi kolay kazanmadık, vazgeçmeyeceğiz’

MHP’li Aliağa Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçiler, 70 gündür direniyor. Haklarını alana kadar direneceklerini vurgulayan işçiler, “İşimizi kolay kazanmadık, vazgeçmeyiz” dedi. Ayrıca direnişe destek çağrısı yaptı.

İşçi havzası olan Aliağa’da Belediye işçileri, MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar’ın sürdürdüğü işçi kıyımına karşı ilk günkü kararlılıklarıyla direnişlerini sürdürüyor. İmza kampanyaları ve bildiri dağıtımları ile işe geri dönmek için mücadele eden işçiler, asla vazgeçmeyeceklerini de her fırsatta ifade ediyor.
“Teknolojik gelişmeler” bahanesiyle işten atılan kadrolu ve şirket çalışanı 179 kişi Aliağa Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda açtıkları direniş çadırında eylemlerine devam ederken son olarak 22 Temmuz’da 8 işçi daha aynı bahaneyle işten çıkarıldı. Sendikalı ve güvenceli çalışan işçi istemeyen Belediye Başkanı Acar, boşalan işyerlerini kendi kadrolarıyla doldurdu.
BELEDİYE BAŞKANI İŞÇİ KIYIMIYLA HEP GÜNDEMDE
İki dönemdir belediye başkanlığı yapan Acar, göreve geldiği 2014 yılında da 104 işçiyi haksız yere işten çıkarmıştı. Acar başkanlığındaki belediyenin borcu 2. dönemde yüzde 700 artışla 35 milyondan 250 milyona çıktı.
22 Temmuz’da işten çıkarılan DİSK İşyeri Temsilcisi Derviş Er, yaşadıkları hukuksuz ve direnişlerine ilişkin “14.30’da paydos ettim, 15.00’te telefon ettiler. ‘Belediyeye gel, imzalaman gereken evraklar var’ dediler. Sebebini sorduğumda ise işten çıkarıldığımı öğrendim” diyen Er, gerekçe olarak ise daha önce çıkarılan 179 işçiye sundukları, “teknolojik gelişme”yi sunduklarını söyledi.
‘ÇALIŞANLAR KAPI DIŞI EDİLDİ, ÇALIŞMAYANLAR MASA BAŞINDA’
O dönemde direnişte olduğunu söyleyen Er, “Son çıkarılan ekipte benimle birlikte 3-4 arkadaşım DİSK İşyeri Temsilcisi. Aslında herşey ortada, çalışanlar kapı dışarı edildi, çalışmayanlar ise masa başında” dedi.
Er şöyle devam etti: “Şuan kendisine MHP’liyim diyen çalışanlara sesleniyorum bunun 3-4 sene sonrasını düşünsünler. Yarın başka bir parti geldiğinde bizim yaşadıklarımı onlarında başına gelecek, bugün bize yarın onlara. Bunu düşünüyorlar mı?”
‘İŞİMİZİ KOLAY KAZANMADIK,VAZGEÇMEYECEĞİZ’
Hasiye Çetin ise 21 yıldır belediyede tabir-i caizse işini “aşk” ile yapanlardan. “Çıkarılanların tarihine baktığınızda 15 ile 21 yıl arasında değişen emek vermiş insanlar” diyen Çetin, “Hepimiz ev geçindiren insanlarız ve ayrı sorumluluklarımız var. Ve biz aldığımız görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalıştık. Böylesi bir sonuç hepimiz için sürpriz oldu açıkçası” dedi.
70 gündür direndiklerini kaydeden Çetin, “İşten atılmanın akabinde sendikanın öngördüğü bilirkişi ataması yapıldı ve onların eşliğinde devam etme kararı aldık. Bu hususta işe iade ve tazminat davaları gündeme geldi. Bu davaların netleşmesi halinde 3 ay içinde işe iade davası netleşiyor. Kabul edilmezse tazminat davaları gündeme gelir” dedi. Hukuki sürecinde zorlu bir yol olduğuna dikkat çeken Çetin, şöyle devam etti: “Kolay kazanmadık biz işimizi bu yüzden kolay da gözden çıkarmıyoruz. Biz bu ilçede doğmuş, bu ilçede okumuş ve burada kalarak bu ilçeye hizmet vermiş insanlarız, haklarımızdan vazgeçmiyoruz.”
Maruz kaldıkları haksızlıkların sadece Aliağa Belediyesi’nde olmadığına vurgu yapan Çetin, çok sayıda firmada belediyede işçi kıyımı olduğunu belirtti. Çetin, “İnsanlar ev geçindirmek, geleceğe umutla bakmak için bir işyerinde çalışıyorlar. Hayatlarını da buna göre yönlendiriyorlar. Ve hiç olmayacak bir vakitte, ‘bu arada işin bitti’ denerek işten çıkarılıyor” dedi. Mücadelelerinin zaferle taçlanacağına dair umudu olduğunu vurgulayan Çetin, tüm işçileri bu direnişe destek vermeye çağırdı.
‘HAKKIMIZI ALANA KADAR BU DİRENİŞ SÜRECEK’
Menşure Özdemir de, 20 yıldır belediye kadrolu çalışıyor. Bir ay boyunca mobbinge maruz kaldıklarını anlatan Özdemir, “Beni elektrik atölyesine gönderdiler, her şeye rağmen çalıştık. En son da ‘toplantı var’ dendi ve tek taraflı iş akdimiz sona erdi” dedi.
Haklarını alana kadar direnişi sürdüreceklerinin altını çizen Özdemir, yasal sürecin sonuçlanmasını beklediklerini belirtti. Direnişteki işçiler hakkında “15-20 bin lira maaş alıyorlar” yalanının yayıldığını hatırlatan Özdemir, “Biz tek tek esnafları gezdik, halkla konuştuk bunun bir yalan olduğunu anlattık. Bize inandılar, yanımızda oldular. Ama Aliağa’nın emekçisini hiç unutmaması lazım” dedi. Özdemir, herkesi dayanışmayı büyütmeye çağırdı.
Kaynak: Etkin haber