Alman Burjuvazisini Kurtarmak İçin 1,1 Trilyon Avroluk Paket Açıklayan Merkel: “Aşı İçin 8 Milyar Avro Lazım”

Alman burjuvazisini kurtarmak için 1,1 trilyon dolarlık bir sermayeyi feda eden Alman hükümeti, aşı için 8 milyar avro gerektiğini ve bunun uluslararası bölüşüme tabi olması gerektiğini belirtti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs salgınının önlenmesi için yürütülen aşı ve ilaç geliştirme faaliyetlerinin, uluslararası iş birliği içinde yürütülmesi çağrısında bulundu ve şu anda aşı için 8 milyar avronun gerektiğini belirtti.

DW’nin aktardığına göre “Şu an bir aşının geliştirilebilmesi için sekiz milyar euro eksik” diyen Merkel, 4 Mayıs’ta Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun daveti ile yapılacak toplantıya atıfta bulunarak, Almanya’nın söz konusu araştırmalara, “ciddi bir mali destek sağlayacağını” dile getirdi.

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin yarattığı olumsuzluklara da değinen Merkel, “Bunların, ekonomimize, sosyal ve toplumsal hayata büyük zarar verdiğinin farkındayız. Bu yüzden süratle ve yüksek konsantrasyonla virüsü durdurmak için çabalamalıyız” dedi.

”Burjuvaziyi kurtarmak için 1,1 trilyon avroluk paket geçirilmişti”

Almanya, Mart ayının sonuna doğru önce parlamentosunun alt kanadından sonra da üst kanadından geçen bir kurtarma paketi ile toplamda 1,1 trilyon avroluk devasa bir sermayeyi pandeminin ekonomik sonuçlarına karşı Alman burjuvazisini kurtarmak için ayırmıştı.