Almanya’da çiftçiler traktörlerle eylem yaptı

Almanya’nın başkenti Berlin’de binlerce çiftçi, traktörleriyle başkent Berlin’e gelerek, hükümetin tarım politikalarını protesto etti. Binlerce traktörün başkent merkezine girmesi nedeniyle trafik de felç oldu.

Son yıllarda yürütülen yanlış tarım politikası nedeniyle zarar ettiklerini belirten çiftçiler, Almanya’da çiftçiliğin bitirilme noktasına geldiğini söylüyorlar. Latin Amerika’dan getirilen kalitesi düşük ucuz et ve süt mamüllerinin Almanya’daki çiftlik fiyatlarını düşürdüğüne dikkat çeken çiftçiler, tarım bakanlığının bunu bir an evvel durdurmasını talep ettiler.

Bu arada miting alanında, çiftçilerin yanında olduğunu belirtmek için bir konuşma yapmak isteyen Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) çevre Bakanı Svenja Schulze, çiftçiler tarafından yuhalanarak protesto edildi.

Şehrin tarihi Brandenburg Kapısı ve yakınında bulunan Federal Meclis çevresine traktörlerle gelen çiftçilerin traktörlerine, “Çiftçi olmazsa gıda olmaz, çiftçi olmazsa gelecek olmaz” yazılı pankartlar astı.

Almanya’da tarımın geleceğinin tehlikede olduğunu dile getiren bir eylemci, “Geleceğimiz tehlikede. Bizim çocuklarımızın geleceği garanti altında değil. Buna karşı önlemler alınmalı” dedi.

Binlerce traktörün başkent merkezine girmesi nedeniyle trafik de felç oldu.

Kaynak: İşçi Gazetesi