Almanya’da EGETÜRK işçilerinden grev: Geçinemiyoruz, direneceğiz

Almanya’nın Köln kentinde bulunan Avrupa’nın en ünlü sucuk ve et ürünleri üreticisi EGETÜRK işçileri greve gitti.

Almanya’nın Köln kentinde bulunan ve Avrupa’nın tanınan sucuk, sosis, salam gibi et mamulleri üreticisi EGETÜRK’ün 190 çalışanının, işletmede yaşanan ücret anlaşmazlığı nedeniyle uyarı grevine gittiği bildirildi.

İşçilerin üyesi olduğu sendikanın (NGG) Kuzey Ren Vesfalya Temsilciliğinden Başkan Mohamed Bodih imzalı basın açıklamasında konuyla ilgili açıklamada şunlar belirtmişti:

’’Köln’ün Feldkassel semtinde bulunan Egetürk küçük bir kasaplıktan bugün son model teknolojiyi kullanarak en kaliteli ürünleri üreten kendi alanında Avrupa’nın en tanınmış firmaları arasına girmiş, Marka olmuştur. Fabrikada çalışan 190 emekçinin yüzde 60’ı sendikamızın üyesidir. Egetürk’te çalışan Üyelerimiz nitelikleri, yaptıkları işe göre ücret ödenmesini ve ek haklar talep ediyorlar. Biz buna sessiz kalamayız. Egetürk’te şu anda ödemeler fena olmayabilir ama bu dev firma hala bir kasaphane olarak görülüyor ve et sanayisinde endüstriyel bir firma statüsünde görünmüyor, o ölçütlere göre işçilere ödeme yapılmıyor… Egetürk’te mükemmel bir şekilde çalışan sendikamızın üyesi işçilerin bu taleplerinin karşılanması gerekiyor. Bizim Egetürk’teki işçileri en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

HAKKIMIZI ALANA KADAR BURDAYIZ

Patronun anlaşmaya yanaşmaması yada görüşmelerin tıkanması durumunda, NGG ve Egetürk İşçileri ay sonunda uyarı grevi yapma kararı almıştı. Karar bugün sabah itibariyle başladı.

1966 da işe küçük bir kasap olarak başlayan Burhan Öngören, Egetürk’ün o zamanki kurucusu. Egetürk, bugün Köln’de 66 bini kapalı, toplam 70 bin metre karelik bir alana yayılan üretim tesislerinde günlük 150 ton sucuk üretiyor. Toplam 49 farklı et ürününü piyasaya süren devamlı büyüyen ve milyonlarca avro ciro yapan bir firma.

Egetürk işçileri, “Firmamızda İşler, üretim gayet iyi. Burada severek çalışıyoruz. İstediğimiz talepler ve akabinde ödenecek ücretlerde Egetürk gibi bir firma için çok büyük ücretler değil. Biz güvence istiyoruz. Patronumuzun sağduyulu davranması gerekiyor ve bir an önce bunu masada çözmemiz gerekiyor. Almanya pahalı bir ülke birçoğumuz tek başımıza aile geçindiriyoruz, zorlanıyoruz. Diğer türlü bu iş uzarsa, biz hakkımızı alana kadar buradayız” diyorlar.

Kaynak: Avrupa postası / İşçi Gazetesi – 27 Ağustos 2019