Amazonlar’da yerli koruyucu pusu kurularak öldürüldü

Brezilya’da yerli halkların korunması için FUNAI adına çalışmalar yürüten Paulo Paulino Guajajara, Amazonlar’da yasa dışı ticari faaliyette bulunan şahıslar tarafından pusu kurularak öldürüldü.

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Maranhao eyaletinde yerli halkların korunması için Ulusal Yerli Vakfı (FUNAI) adına çalışmalar yürüten bir görevlinin öldürüldüğü bildirildi.

FUNAI tarafından yapılan açıklamada, Amazonlar’da yasa dışı ticari faaliyette bulunan kişilerce kurulan pusu sonucunda ormanları korumakla görevli grubun saldırıya uğradığı, grubun liderlerinden Paulo Paulino Guajajara isimli yerlinin hayatını kaybettiği ve bir kişinin de yaralandığı belirtildi. Çevre koruyucularının uzun süredir bölgede yasa dışı ağaç kesen ve hayvancılık yapan kişiler tarafından tehdit edildiği ifade edildi. Brezilya Adalet Bakanı Sergio Moro, cinayetle ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Ülkenin batısındaki Amazonas eyaletinde eylül ayında da söz konusu vakıf adına çalışmalar yürüten bir görevli, suikast sonucu yaşamını yitirmişti.

EN FAZLA YAŞAM ALANI SAVUNUCUSUNUN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ ÜLKE

Brezilya’da yaşam alanı savunucuları, toprak ve doğa koruma alanlarıyla ilgili yaptıkları çalışmalardan ötürü madencilik ve ağaç endüstrisinin hedefi oluyor.

“Küresel Tanık” adlı uluslararası çevre kuruluşunun verilerine göre, Brezilya 2017’de yaşam alanı savunucularının en fazla suikasta uğradığı ülke oldu. Dünya genelindeki 201 suikastın 57’si Brezilya’da yaşandı.

Ülkede kamuya bağlı çalışan çevre koruma görevlileri, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro liderliğindeki hükümete işlerini baltalamakla suçlayan bir açık mektup kaleme almıştı.

1 Ocak 2019’da göreve başlayan Bolsonaro, iktidarı süresince Amazon Ormanları’nı korumakla görevli çevre ve yerli hakları ajanslarının bütçesinde yüzde 25, orman yangınlarını önlemek için ayrılan bütçede yüzde 23 kesintiye gitmişti.