Ankara Büyükşehir Belediyesi, 10 Ekim Anıtı için Kent Konseyi’ni görevlendirdi

10 Ekim-DER Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Ekim Anıtı için Kent Konseyi’ni görevlendirdiğini duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 10 Ekim 2015 Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişinin anısına Tren Garı önünde dikilmesi istenen anıt için Kent Konseyi’ni görevlendirdi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 9 Temmuz tarihinde görüşme gerçekleştirerek taleplerini ilettiklerini belirtti.

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşme sonrası uzun süredir kendilerine randevu vermeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın, ailelerin Tren Garı önünde yapılmasını istedikleri anıt sürecinin belediyenin Kent Konseyi tarafından yürütülmesi yönünde görevlendirdiği bilgisini verdi. Coşgun, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın kendisi aradığını ve anıtın yapılması yönündeki süreçle ilgili müzakere yürütmek istediğini söyledi.

“Mansur Yavaş bundan önce bize randevu vermiyordu”

Kılıçdaroğlu’yla yaptıkları görüşmede, anıtın yapılma sürecinin ertelenmesinin kimseye bir faydasının olmadığını dile getirdiklerini belirten Coşgun, şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu sanıyorum bu süreçle yakından ilgilenmiş. Ve Sayın Mansur Yavaş ile bir toplantı almış. Mansur Yavaş bundan önce bize randevu vermiyordu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı geri adım attı.
Kılıçdaroğlu’na belediye başkanı bize randevu vermeyerek bizi terörize ediyor demiştim. ‘Tanımıyorum’ demek terörize etmektir. Bu yaklaşımlar bize daha fazla zarar verdi ve ailelerin daha da yıpranmasına neden oldu.

Komite oluşturacağız ve oluşturduktan sonra bizatihi kent konseyi başkanıyla görüşmeler yürüteceğiz.”