Ankara Kuğulupark’ta iklim grevi: Yok oluşumuza bir yıl daha yaklaştık

İklim için küresel okul grevine çıkan Z kuşağının Ankara’daki buluşma adresi Kuğulu Park oldu. Eylemciler burada yaptıkları basın açıklamasında iklim krizinin nedeni olan petrol, kömür, doğal gaz kullanımından vazgeçilmesini istedi.

ridays For Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin iklim krizine dikkat çekmek ve somut adımlar atılmasını sağlamak amacıyla dünya çapında yaptığı eylem çağırısı Türkiye’nin farklı şehirlerinde karşılık buldu.

Ankara’da düzenlenen eylemde Z kuşağının bu şehirdeki temsilcileri iklim krizinin aciliyetine karşı yetkilileri bir an önce hareket geçmeye çağrıldı. Kuğulu Park’ta yapılan eyleme çok sayıda öğrenci okulu boykot ederek katıldı.

Buradaki eyleme ekoloji örgütleri, Tez-Koop-İş, Ankara Tabip Odası ve eyleme destek verdi.

Eylemin bir an önce bitirilmesi için polis sık sık uyarıda bulunurken, öğrenciler renkli boyalarla “İklim için birleşelim” yazılı pankartı boyadı. Burada yapılan basın açıklamasında konuşma yapan Bilge Yerli adlı öğrenci şöyle konuştu:

Gazete Solfasol@GazeteSolfasol

Z kuşağı Ankara’da için bugün okul astı!

Embedded video

See Gazete Solfasol’s other Tweets

“Bugün küresel iklim grevi çağrısına yanıt vermiş milyonlarca genç gibi elimizden alınan bir geleceği vadetmek için buradayız. Biz güzel günlerin asılsız vaadlerini değil, elle tutulabilir bir değişiklik görmek istiyoruz. Taleplerimiz Paris İklim Anlaşması’nın imzalanması ve yürürlüğe girmesi, iklim krizinin nedeni olan petrol, kömür, doğal gaz kullanımından vazgeçilmesi. Her umutlandığımız yıl yok oluşumuza bir yıl daha yaklaştık. Bu yüzden gençler olarak size politikacıların kaçındığı gerçeği söylemeye geldik. Dünyamızın geri dönülemez bir yok oluşa girmesine 10 yıl kaldı. Ekosistemlerin çökmesine, canlı türlerin görülmemiş bir hızla yok olmasına 10 yıl kaldı.”

Açıklamada Tez Koop-İş Sendikası da 5-6 Ekim “İklim Değişikliğin Çalışma Yaşamına Etkisi” konulu çalıştaya çağrıda bulundu.

TED Koleji de eyleme çıktı

Türk Eğitim Derneği’ne (TED) bağlı okullardan yaklaşık 6 bin öğrenci de “Ya Sıfır Karbon Ya Sıfır Gelecek” sloganıyla TED Ankara Koleji’nin İncek Kampüsü’nde bir araya geldi. Anaokulundan lise düzeyine kadar binlerce öğrencinin katıldığı eyleme, öğretmenler, çalışanlar, veliler ve mezunlar da destek verdi.

TED Ankara Koleji’nin öğrenci sözcüsü Mert Ata Uzbilek okuduğu iklim bildirisinde, tüm dünyayı ve çevreyi tehdit eden bir afet olan iklim değişikliğine ve onun olumsuz sonuçlarına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla bu hareketi gerçekleştirdiklerini belirtti. Dünyanın iklim ve çevre açısından daha kötüye gittiğini ve bir an evvel eyleme geçilmesi gerektiğini belirten Uzbilek, daha kapsamlı çalışmaların yapılabilmesi için ilgili bakanlıkları, belediyeleri, medya kuruluşlarını ve iş insanlarını göreve çağırdıklarını söyledi.

Ayrıca 105 öğrenciden oluşan bir grup, temiz enerjiye dikkati çekmek için bisikletleriyle kampüs çevresinde tur attı. Eylem, okul orkestrasının konseri ve dans gruplarının gösterileriyle son buldu.