Ankara’da işgal protestosuna saldırı: 8 gözaltı

Suriye’de başlatılan askeri harekatı protesto etmek isteyen aralarında milletvekillerinin de bulunduğu HDP Ankara İl Örgütü’nün eylemine izin verilmedi. Polisler, 8 kişiyi gözaltına aldı.

Türkiye’nin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nı protesto etmek amacıyla aralarında HDP milletvekilleri Semra Güzel, Hüseyin Kaçmaz, Kemal Bülbül ve Musa Piroğlu’nun da bulunduğu partililer, HDP Ankara İl Başkanlığı önünden Sakarya Caddesi’ne yürümek istedi.

Eyleme izin verilmeyeceğini belirten polisler, sadece milletvekillerinin yürüyebileceğini söyledi. Bunun üzerine milletvekilinin de bulunduğu bir grup partili Sakarya Caddesi’ne yürüdü. Burada harekata karşı slogan atılması üzerine polisler, 8 kişiyi gözaltına aldı.

Eyleme katılan HDP milletvekili Kemal Bülbül, “Yürüyüşümüze izin verilmedi. Sadece biz milletvekillerinin yürüyebileceği söylendi. Biz de Sakarya Caddesi’ne kadar yürüyüp bir çay ocağında oturmak istedik ama bütün masalar polisler tarafından doldurulmuştu. Bu sırada müdahale ettiler aralarında HDP il yöneticilerinin de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı” dedi.