Ankara’da TİS taleplerini açıklamak isteyen KESK’lilere polis saldırısı

KESK üyelerinin dört koldan Ankara’ya gelerek Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı önünde yapmak istediği eyleme engel olan polis, kamu emekçilerine biber gazı ve kalkanlarla saldırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren 2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri öncesi, talepleri için dört ayrı koldan Ankara’ya yürüyüş başlattı. 1 Ağustos’ta Van, Edirne, Muğla ve Artvin’den yola çıkarak KESK üyeleri bugün Ankara’ya ulaştı.

Çankaya Eser Parkı’nda buluşan KESK üyeleri, buradan Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı önüne yürümek istedi.

Polis, 50 kişi ile protokol yürüyüşü yapılmasını istedi. Buna karşı çıkan KESK üyeleri, “Bizi ayırmanızı kabul etmiyoruz. Haklarımız için tüm emekçi arkadaşlarımızla yürüyeceğiz. 4 yürüyüş kolumuzla orada olacağız. 60 kişi sınırlaması hukukun hiç bir yerinde yok” diyerek Bakanlık önüne “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “İnadına sendika inadına KESK” sloganlarıyla yürümek istedi.

Aralarında HDP Milletvekilleri Murat Çepni, Abdullah Koç, CHP Milletvekili Murat Emir’in olduğu kitlenin önünü kesen polis biber gazı ve kalkanlarla saldırdı.

Saldırı sonrası KESK üyeleri oturma eylemine başladı. Polis oturma eylemi yapan kamu emekçilerine saldırı tehdidini sürdürüyor.

Saldırı sonucunda 6 kamu emekçisi gözaltına alındı.  Ve saldırı sonrası Kızılayda Çankaya Belediye önünde toplanan kitle basın açıklaması yaparak polis saldırısını kınadı ve TİS taleplerini açıklayarak eylem sonlandırıldı.