Ankara’da yemekhane işçilerinden eylem: “İşimizi geri istiyoruz”

Ankara’da İbni Sina Hastanesi ve Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi yemekhanelerinde çalışırken ihale yenilemesi bahanesiyle işten çıkarılan DİSK Dev Turizm İş üyesi 35 işçi İbni Sina önünde bir basın açıklaması yaparak işe iade taleplerini dile getirdi.

Ankara Üniversitesi’ne (AÜ) bağlı İbni Sina Hastanesi ile Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi yemekhanelerinde çalışırken ihale yenilemesi bahanesiyle işten çıkarılan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm İş) üyesi 35 işçi, İbni Sina Hastanesi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı.

Ankara Tabip Odası, SES, DİSK Dev Sağlık İş’in katıldığı açıklamada, “İşimizi geri istiyoruz” pankartı açan işçiler, “Taşeron öldürür”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Köle değil işçiyiz birleşince güçlüyüz” sloganları attı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, hükümetin her defasında taşeron sistemini kaldırdığını ve bununla övündüğünü belirtti. “Taşeron işsiz bırakmaya, öldürmeye devam ediyor” diyen Görgün, halkın sağlığını koruyan kurumların bile işçileri işten atabildiğini belirtti.

Görgün, “Ben yaptım oldu diye bir şey diyemezsiniz. Bu yapılanlar işçi kıyımıdır, ahlaksızlıktır, namussuzluktur. Buradan tekrar tekrar söylüyorum, eğer iş yoksa barış da yok, iş yoksa huzur da yok. Herkes şunu iyi bilsin ki hem burada hem de başka yerlerde eylemlerimiz sürdüreceğiz” şeklinde ifadeler kullandı.

 35 işçi, gerekçe gösterilmeden işten atıldı

Ardından konuşan Dev Turizm İş Örgütleme Daire Başkanı Tahir Ozan, “Asıl işveren olan Ankara Üniversitesi hastaneleri yönetimini işten atılan işçiler konusunda daha fazla inisiyatif almaya çağırıyoruz. Çalışma yaşamında işçiler açısından bir zulme dönüşen, kölece çalışma koşullarını dayatan taşeron çalışmaya karşı Hastane yönetimini göreve çağırıyoruz” dedi.

Ozan, taşeron yasasında yapılan 696 sayılı KHK ile getirilen düzenleme ile birlikte taşeronlaştırmadaki keyfi uygulamaların devam ettirildiğini söyledi.

İbni Sina ve Cebeci hastanelerindeki taşeronlaştırma sisteminin devam ettiğini belirten Ozan, şu bilgileri verdi:

2019 yılı sonbaharında yapılan; 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek ihaleyi On Grup yerine yeni bir taşeron firma olan TUĞRASAN firması kazanmıştır. Yeni taşeron TUĞRASAN firması, ihale sonucu belirlendikten hemen sonra fiilen On Grup’un yerine yöneterek, işçilere yönelik baskı ve tehditler uygulamıştır. Ancak sendikamızın direnci karşısında geri adım atan taşeron firma 1 Ocak 2020 itibarıyla resmen ve fiilen taşeron olarak göreve başlaması sürecinde sendikamızın işyeri temsilcileri başta olmak üzere 35 işçi arkadaşımız herhangi bir gerekçe göstermeden işten çıkartmıştır.”

“Hukuki süreci başlatıyoruz”

TUĞRASAN firması yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı bilgisini paylaşan Ozan, sözlerine şöyle devam etti:

“Taşeron yasası bahane edilerek keyfi uygulamalar devam ettirilmeye çalışılmakta, İbni Sina ve Cebeci hastanelerinde sendikasızlaştırma sonucu işçiler esnek çalışmaya ve güvencesizliğe mahkum edilmek istenmektedir. 1 Ocak itibariyle işlerini kaybeden arkadaşlarımızın hizmet süreleri 5 ila 17 yıl arasındadır. Yıllardır taşeron firmalar değişse de bu işçiler işlerine devam etmişlerdir. Ayrıca arkadaşlarımız hakkında herhangi bir uyarı cezası veya bir tutanak söz konusu değildir. İşten atılan arkadaşlarımızın hepsi sendikamız üyesidir. Devrimci Turizm İşçileri Sendikası olarak Ankara Üniversitesi hastanelerinde çalışan bütün işçi arkadaşlarımızın her türlü mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Öncelikle işçi arkadaşlarımız işlerine dönünceye kadar her platformda sesimizi duyurmaya çalışacağız, diğer yandan hukuki süreci başlatıyoruz.”