Anket: ABD’de kadınların yüzde 55’i sosyalist devlette yaşamak istiyor

İki binden fazla yetişkinin katıldığı anket, uzmanlara göre soğuk savaştan bu yana ABD’de sosyalizme karşı beslenen önyargıların azaldığını gösteriyor.

Dünyanın en büyük kapitalist ülkerinden biri olan ABD’de kadınların ezici bir kısmının sosyalist bir yönetimi tercih ediyor. Yapılan bir araştırmaya katılan 18-54 yaş aralığındaki kadınlar sosyalist, erkeklerse kapitalist bir sistemde yaşamak istiyor.

Euronews’ten Enis Günaydın’ın haberine göre, iki binden fazla yetişkinin katıldığı anket, uzmanlara göre soğuk savaştan bu yana ABD’de sosyalizme karşı beslenen önyargıların azaldığını gösteriyor.

Alexandria Ocasio-Cortez ve Bernie Sanders gibi sosyalist siyasetçilerin gittikçe daha fazla popülerlik kazandığı ülkede özellikle kadın nüfusun bu değişime öncülük ettiği anlaşılıyor.

‘Axios on HBO’ firmasının yaptığı ankete katılan 18-54 yaş arasındaki kadınların yüzde 55’i sosyalist bir devlette yaşamak istediğini belirtti. Ancak 55 yaş ve üstü kadınlarda bu oranın yüzde 36 civarında olduğu görüldü.

Ankete katılan erkeklerinse yüzde 69’u kapitalist bir devlette yaşamayı tercih ettiğini söyledi.

Diğer yandan ‘sosyalizm’ teriminin neyi kapsadığı konusunda katılımcıların farklı görüşlere sahip olduğu öne çıktı. Sorulara cevap verenlerin çoğunluğu sosyalist devletlerde sosyal sigorta ve ücretsiz eğitim gibi avantajların var olduğunu söylerken, sosyalizmin demokratik bir yapı olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 46’da kaldı.