Aralık ayı direniş güncesi: İşçi sınıfının sermaye saldırılarına direnişi sürüyor

Aralık ayı direniş güncesi: İşçi sınıfının sermaye saldırılarına direnişi sürüyor

İşçi Gazetesi’nin sosyal medya hesabında yayımlanan aralık ayı direniş güncesi hemen hemen  her işkolunda; sendikal örgütlenmeyi engelleme, işten atma, ücret ödememe, toplu sözleşmeleri çıkmaza sürükleme vb. sermaye saldırılarına karşı yaygınlaşan işçi direnişlerini konu alıyor

Az ya da çok sayıda işçiyle, kısa süreli ya da yüzlerce günü aşan süreli, sona eren, yeni başlayan çok sayıda eylem, grev, direniş var.

Derleyebildiğimiz kadarıyla Aralık ayı direnişleri özetle şöyle:

MESS meydan okudu, eylemler başladı!

Metal patronları ile işkolundaki işçi sendikaları arasında 7 Ekim’de başlayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 4 Aralık’ta yapılan toplantıda anlaşmazlıkla bitti. Uyuşmazlık zaptı tutuldu. İşçiler fabrikalarda eylemlere başladı. Süreç greve doğru gidiyor.

İşçi sendikalarının, ücretlerde ortalama yüzde 30 artış, sosyal haklarda iyileştirme ve 2 yıl süreli sözleşme teklifine karşılık MESS, yüzde 6 zam, 3 yıllık sözleşme süresi, sosyal hakların mevcut haliyle kalması ve kazanılmış bazı hakları ortadan kaldıran teklif dayattı.

MESS sözleşmesi, toplam 186 işyerinden 130 bin işçiyi kapsıyor.

Metal patronlarının işçilerin taleplerini hiçe sayan pervasızca tutumlarının ardından sendikalar işçilerle beraber eylem kararı aldılar.

Yapılan toplantıların ardından DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ve Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası belirledikleri eylem programı kapsamında fabrikalarda eylemlere başladı.

Trelleborg fabrikasında işçiler greve çıktı

Gebze’de bulunan Trelleborg fabrikasında toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamaması sonrasında Petrol-İş üyesi işçiler greve çıktı.

Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve iş makinelerinde kullanılan hortumları üreten Trelleborg’un şirketinin 2 fabrikasında, Petrol-İş sendikası ile fabrika yönetimi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Anlaşmazlık üzerine Petrol-İş Gebze Şube üyesi işçiler, üretimi durdurarak greve çıktı.

Greve, Petrol-İş’in örgütlü olduğu fabrika işçilerinin yanı sıra, sendikalar, devrimci sosyalist örgütler ve demokratik kitle örgütleri destek veriyor.

İnşaat işçileri ödenmeyen haklarını istiyor!

Hemen hepsi AKP/Saray desteğiyle palazlanmış inşaat patronları, sektörün ‘balonu sönünce’ daha fazla işçilerin haklarına göz dikmeye başladılar. Ülke içinde ve dışında kurulu şantiyelerde çalıştırılan işçiler sık sık ödenmeyen alacakları için eylem yapmak durumunda kalıyor.

Irak:Acarsan Universal şirketine bağlı şantiyelerde çalışan 450’ye yakın Türkiyeli işçi 15 Aralık’ta greve başladı. Şirketin 6 aydır maaşlarını ödemediğini ve bunu her yıl farklı bahanelerle işçileri oyalayarak bezdirme politikası haline getirdiğini belirten işçiler, ailelerine aylardır para gönderemediklerini söyleyerek yetkililerden yardım istediler.

Cezayir: Kayı İnşaat’ın Bechar Askeri Hastane projesinde çalışan işçilerin Kasım ayı sonunda başlattığı grev devam ediyor. Kayı İnşaat’ın senelerdir kendilerini sözleşmesiz çalıştırdığını belirten işçiler, maaşlarının 12 aydır ödenmediğini söylüyorlar. Projede, 90 Türkiyeli, 100 Vietnamlı ve yaklaşık 25 Pakistanlı işçi çalışıyor ve hepsi greve katılmış durumda.

Avalon İşçileri: İstanbul Büyükçekmece’de bulunan Adem Çelik Şirketler Grubu binası önünde haklarını arayan inşaat işçilerinin direnişi sürüyor. Beykent Üniversitesi Avalon şantiyesinde çalışan İnşaat-İş sendikasına üye işçiler, geriye dönük fazla mesai ücretleri ve yol paraları ödenmediği için direniş başlatmıştı.

Gentes İşçileri : Gentes Şirketler Grubunun Cezayir’deki otel şantiyesinde çalışan ve 3 aylık maaşları ödenmeyen işçilerin mücadelesi devam ediyor. İYİ-SEN üyesi işçiler, yaklaşık 3 haftadır şirket genel merkezinin bulunduğu İstanbul’daki Dünya Ticaret Merkezi’nde eylemlerini sürdürüyor.

“Nihat Demir serbest bırakılsın”

Geçtiğimiz ay işkence yapılarak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Dev Yapı-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir, dışarıya gönderdiği mektupla maruz kaldığı saldırıları anlattı. Demir, “Özgürlük ve demokrasi mücadelesini büyütmek zorundayız” dedi.

KHK kıyımına karşı direniş sürüyor!

OHAL yasası ile birlikte uygulamaya konulan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kıyımıyla işinden edilen emekçilerin direnişi sürüyor.

Ankara Yüksel direnişi 1100’ncü günlerine gelirken, İstanbul Bakırköy Meydanı’nda sürdürülen direniş de 1000’nci gününü geride bıraktı. 1001’nci günde biraraya gelen KHK kıyımına uğramış emekçiler devletin ‘standart’ uygulamasıyla karşılandı; Nursel Tanrıverdi ile birlikte dayanışmaya gelen Mahmut Konuk, Alev Şahin ve Engin Karataş gözaltına alındı.

“Köle gibi çalışmaya karşı sessiz kalmayacağız!”

İstanbul Acıbadem’de bulunan PTT dağıtım merkezinde çalışan PTT işçileri, kapasitelerinin üstünde yük taşımaya zorlanmaları üzerine iş bırakırken, Haber-Sen Diyarbakır Şubesi, PTT’deki çalışma koşullarını protesto eden bir eylem yaptı.

Eylemde yapılan açıklamada, PTT’nin anonim şirket haline gelmesiyle, vatandaşa hizmet anlayışından uzaklaşıp kâr hırsıyla önüne gelen firmayla anlaşma yaparak iş yükünü PTT emekçisinin sırtına yüklediği belirtildi. Posta emekçilerinin köle gibi çalıştırılmasına sessiz kalınmayacağı vurgulandı.

“Savaşa değil emekçiye ve emekliye bütçe!”

Tüm Emekliler Sendikası 2020 bütçesini protesto etmek amacıyla Türkiye genelinde eşzamanlı olarak eylem gerçekleştirdi.

TBMM’de görüşülen 2020 bütçesinin sermaye sınıfının çıkarlarını esas aldığını belirten Tüm Emekli Sen üyeleri, söz konusu bütçede 13 milyona yakın emeklinin olmadığını vurgulayarak, “Bizim silaha, savunma sistemlerine değil demokrasiye, barışa ihtiyacımız var. Biz yoksulluk değil, insanca yaşamak istiyoruz” denildi.

Üniversitede işçi kıyımı protesto edildi

İstanbul Üniversitesi bünyesindeki sosyal tesis ve otoparklardaki işlerinden çıkarılan işçiler, seslerini duyurmak üzere Beyazıt Kampüsü önünde bir protesto eylemi yaptı.

Tez-Koop-İş üyesi işçilerin yanı sıra, Tümtis sendikası ve çok sayıda üniversite öğrencisinin de destek verdiği eylemde yapılan açıklamada, üniversite yönetimi işçi kıyımından sorumlu tutuldu.

Cargill direnişinde 600. gün!

ABD’li gıda tekeli Cargill’in Bursa’daki fabrikasında sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin direnişi, 600’üncü günü geride bıraktı.

“Mücadelemize inanıyoruz. Yalnızca kendimiz için değil, işçi sınıfı için mücadele ediyoruz. Hep beraber kazanacağız” diyen Tekgıda-İş sendikasına üye işçiler, işlerini geri alana dek mücadelelerini sürdürmeye kararlı…

Simo tekstil işçileri direndi, kazandı!

İzmir Çiğli OSB’de bulunan ve Sun Tekstil için üretim yapan SİMO Tekstil patronu, kriz gerekçesini öne sürerek 25 Ekim’de işçilerin haklarını ödemeden fabrikayı kapatınca, işçiler de alacakları için fabrika önünde direniş başlatmıştı.

Komite kurarak mücadeleyle haklarının bir kısmını daha önce alan işçiler, SİMO Tekstil’in esas yüklenici firması olan Sun Tekstil’in önerdiği; kıdem tazminatlarının yüzde 75’ini ve kalan maaşları ödeme teklifini kabul ettiler.

İşçilerin alacakları 19 Aralık’ta hesaplarına yatırıldı. Geri kalan hakları için dava açacaklarını duyuran işçiler, direnişi sonlandırarak kazanımlarını davulla-zurnayla kutladılar.

Cam işçilerinin grevi sürüyor!

Düzce 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Düzce Cam fabrikasında çalışan işçiler Kristal-İş sendikasında örgütlenmiş, sendika yasal çoğunluk yetkisini almasına rağmen, cam patronu hem çok sayıda işçiyi işten atmış hem de yasaları hiçe sayarak toplu sözleşme masasına oturmayı reddetmişti. 26 Temmuz 2019’da başlayan grev devam ediyor.

Sf Tekstil ve Vip Giyim direnişi sürüyor!

Sendikaya üye oldukları için geçtiğimiz ay İzmir SF Tekstil’den ve Kocaeli Darıca’da bulunan VİP Giyim fabrikasından işten atılan DERİ-TEKS üyesi işçilerin direnişi sürüyor.

Sendikaları ile birlikte direnişlerinin birinci ayını geride bırakan işçiler, direnerek kazanacağız diyorlar.

Mahir Kılıç açlık grevini sürdürüyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde haklarının takipçisi olduğu için işinden edilen Mahir Kılıç’ın, İstanbul’da CHP İl Başkanlığı önünde başlattığı açlık grevi 4’ncü ayına girdi. Kılıç’ın sağlık durumu giderek kötüleşiyor.

Greif işçileri işlerini geri istedi! 

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası, GREIF şirketinin İstanbul Sultanbeyli’de bulunan fabrikasında 4 Aralık’ta 28 işçinin işten çıkarılmasını fabrika önünde yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

Eylemde yapılan açıklamada, Greif’ın krizi bahane ederek işçileri işten çıkardığı, fabrikada örgütlü DİSK/Tekstil Sendikası’nın da işçilerin işten atılmasına onay verdiği belirtildi.

Nakliyat-İş öncülüğündeki eylemler sürüyor!

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasının öncülük ettiği; Real ve Uyum/Makro Market, Uzel Makine işçilerinin eylemleri sürüyor.

Taşıt Muayene İstasyonlarında Nakliyat-İş sendikasında örgütlenmelerinin ardından işten atılan Muğla, Urfa ve Eskişehir istasyonlarındaki işçilerin direnişi de benzer şekilde uzun süredir devam ediyor.

Bartın’da madencilerin direnişi sürüyor!

Bartın’ın Amasra İlçesi Tarlaağzı Köyü’nde kömür çıkarmak için galeri çalışmalarını devam ettiren Hattat Holding’e bağlı maden şirketi, ocakta çalıştırdığı 100 dolayındaki işçinin 2 aylık maaşlarını ve sözleşmeden doğan farklarını ödemeyince işçiler iş bırakma eylemi başlattı. Hakları için direnişe geçen işçilerin eylemi 2’nci haftasına girdi.

Ordu’da madenciler iş bıraktı!

Ordu’nun Ünye ilçesinde faaliyet gösteren Ünye Madencilik’e ait bentonit madeninde çalışan 130 maden işçisi, iş güvenliği önlemlerinin alınması ve 16 saate varan mesaiye son verilmesi talebiyle iş bırakma eylemi başlattı. İşçilerin DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’de örgütlendiği de belirtildi.

Aliağa Belediye işçilerinin işe iade davaları başladı

MHP’li beklediye yönetimi tarafından kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeden işten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin işe iade davaları başladı.

İşten atılan yaklaşık 250 işçinin direnişi 7’nci ayını geride bırakırken, davası görülen ilk gruptaki 11 işçinin duruşması 4 Mayıs 2020’ye ertelendi.

Üsküdar Belediyesi işçilerinden “veda” eylemi

İstanbul’da AKP’li Üsküdar Belediyesinin işten çıkardığı işçiler 12. kez belediye önünde eylem yaptı.

Ataşehir Belediyesi’nden atılan Melike Şahin, Dev Tekstil ve Umut-Sen’in de destek verdiği eylemde konuşan işçiler, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldıklarını, ne belediye yönetiminin, ne öncesinde destek verdikleri AKP’nin, ne de devletin kendilerine sahip çıkmadığını anlattılar.

“Biz bu hafta tüm emeklerimize, Üsküdar halkına veda ederek buradan ayrılacağız. Bir daha basın açıklamamız olmayacak” diyen işçiler, AKP ve Üsküdar için çalıştıklarına pişman olduklarını ifade ettiler.

Ataşehir Belediyesi işçilerinin direnişi 3. ayında! 

İstanbul’da CHP’li Ataşehir Belediyesi yönetimi tarafından, sendikal faaliyetleri nedeniyle işten atılan DİSK Güvenlik İş Sendikası işyeri temsilcisi Alişan İpşiroğlu ve DİSK Büro İşcileri Sendikası işyeri temsilcisi Melike Şahin’in işlerine geri dönmek için 9 Ekim’de başlatıkları direniş devam ediyor.

İşçiler, işlerine geri dönünceye kadar direnişlerini sürdürmeye kararlı olduklarını söylüyorlar.

Aydın’da otobüs şoföleri işlerini geri istiyor!

Aydın Büyükşehir Belediyesi otobüs şoförleri 2018 Temmuz ayında sendikaya üye oldukları için işten çıkartılmıştı. CHP’li belediye başkanı işçileri hiçe saymaya, işçiler, 18’nci ayına giren direniş maratonunu sürdürmeye devam ediyor.

Saica Pack direnişi 7. ayında !

29 Mayıs 2019 tarihinde hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan ve Kristal-İş sendikasına üye Saicapack işçilerinin direnişi 7’nci ayına girdi. İşçiler işe geri alıncaya kadar direneceklerini söylüyor.

Greenpeace özür diledi!

Kapitalist’lerin çevre şirketi Greenpeace Türkiye Ofisi’nde çalışan ve hakları ödenmeden işten çıkarılan Kıymet Aram’ın, Greenpeace’in İstanbul Şişli’de bulunan ofisi önünde başlattığı oturma eylemi, şirketin özür dileyip haklarını ödemesiyle 10. günde sonlandı.