Arap Birliği, Mescid-i Aksa’ya yapılan baskını kınadı

Arap Birliği, işgalci İsrail yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’yı basmasını ve itikaftakilere saldırmasını kınadı.

Merkezi Kahire’de bulunan Arap Birliğinden yapılan açıklamada, işgal kuvvetlerinin sıkı güvenliği altında Mescid-i Aksa’nın basılması, tepki gösteren cemaate göz yaşartıcı gazla saldırması ve içeride itikaf yapanların darbedilmesinin kınandığı belirtildi.

Aksa’nın Yahudileştirilmesi planının bu baskınla teyit edildiği kaydedilen açıklamada, yeni bir emrivaki oluşturularak Mescit ve Ramazan ayının hürmetine karşı açık bir ihlal gerçekleştirildiği ifade edildi.

Binden fazla fanatik Yahudi, dün sabah işgalci İsrail polisinin himayesinde Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenlemişti. İsrail polisi, baskına tepki gösteren Aksa’daki Müslüman cemaate ses bombası ve göz yaşartıcı gazla saldırmış, itikaf ibadetini yerine getirenleri darbetmişti.

Siyonistler gerginliğin hakim olduğu Doğu Kudüs’te işgali kutladı

İşgalci Siyaonist İsrail’in Doğu Kudüs’ü 1967’de işgal edişinin 52’nci yılı Yahudiler tarafından işgal altındaki kentin çeşitli yerlerinde yapılan gösteri ve yürüyüşlerle kutlanıyor.

İşgalci İsrail polisinin dün sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’daki cemaate saldırı düzenlemesinin ardından kentte yaşanan gerilimle eş zamanlı olarak Kudüs’ün işgalinin 52’nci yılı dolayısıyla Yahudiler tarafından gün boyunca kutlamalar gerçekleştirildi.

Doğu Kudüs’ün çeşitli bölgelerinde gösteriler organize eden Yahudiler, içinde Mescid-i Aksa’nın da bulunduğu Eski Şehir’e doğru yürüyüşler yaptı.

Kutlama törenlerinin sembol adresi ise surlarla çevrili Eski Şehir’in en görkemli yeri Şam Kapısı oldu. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Şam Kapısı da dahil Eski Şehir’in bazı kapıları İsrail polisi tarafından kapatıldı ve sadece gösteri için Yahudilerin girişine izin verildi.