Arzu Çerkezoğlu: “Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın”

Kocaeli’de DİSK’e bağlı sendikalar “Ücretlerimiz artsın, vergi yükümüz azalsın” sloganıyla Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

DİSK’e bağlı sendikalar İzmit Sabri Yalım Parkı’nda DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla işsizlik, zamlar, vergi oranları, ekonomik durum ve EYT hakkında basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında konuşan DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Sendika Başkanı Vedat Küçük, “DİSK Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu’nun öncülüğünde DİSK’e bağlı sendikalarla yaptığımız mitinglerimiz devam edecek. Bu mitinglerimiz Türkiye’deki her kesimi etkiliyor. Sürekli yapılan zamlar, vergi oranları, işsizlik ve EYT mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. İşsizlik oranları yüzde 14 olarak açıklandı buna çözüm gelmesi gerek. Türkiye’de ana sorun her kesimin işsiz olması, ilkokul, ortaokul, üniversite mezunu fark etmeksizin her kesim işsiz, işsizlikte asıl sorun budur. Hazine ve Maliye Bakanı bir hamle yapacağız, işsizliği azaltacağız dedi ama aksine işsizlik sayısı daha da arttı” dedi.

Büyük kentlerde her 3 genç kadından 1’i işsiz

Küçük’ün ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Özellikle genç ve kadın işsizliği ürkütücü boyutlara vardı. Her 4 gencimizden 1’i işsiz. Büyük kentlerde her 3 genç kadından 1’i işsiz. Bu işsizliğin sebebi işgücü arzındaki artış değil. İşsizlik artarken, istihdam da azalıyor. Yani işsizliğin sebebi işgücüne katılımdaki artış değil, istihdamdaki azalmadır. Kabahat iş arayanda değil, kabahat iş yaratamayandadır. Buradan ülkeyi yönetenlere bu gerçekleri görmeye, kabul etmeye ve acilen gerekli adımları atmaya davet ediyoruz. Çünkü bu kadar ciddi bir işsizliğin olduğu bir ülkede ne toplumsal barıştan söz edilebilir nede kardeşçe yaşamaktan bahsedilebilir” dedi.

Emeklilik haktır, yük değildir

Aralık ayında yapılacak olan asgari ücretin belirlenme sürecinde insanca yaşayacağımız bir asgari ücretin verilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Tüm toplu pazarlık süreçlerinde insanca yaşanacak bir ücret için mücadele vereceğiz” diyen Çerkezoğlu “Emeklilik bir haktır. Bu ülkede emekli olmak ve emekli olduktan sonra insanca yaşanacak bir ücret almak herkesin hakkıdır. EYT sorunun bütçeye yük olacağı söylenmesi doğru değildir. Emeklilik yük değildir. Bir haktır ve bu hakkın verilmesi gerekmektedir” diyerek EYT’lilere destek verdi.

“Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alın”

Dünyanın en adaletsiz vergi düzenine sahibiz” diyen Çerkezoğlu “Devletin topladığı verginin 4’te 3’nü bizler ödüyoruz. Ödediğimiz tüm faturalarda vergi var. Diğer yandan da daha ücretlerimizi elimize almadan asgari ücretlerimizden dahi vergi alıyorlar. Hala krizin faturası tabana yayılmak isteniyor. Vergiyi tabana değil tavana yayın. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alın. Vergi politikalarında ki bu adaletsizliğe karşı hep birlikte mücadelemiz sürecektir.  Vergide adalet sağlanmadan bu ülkede emeğimizin karşılığını alabilmemiz mümkün değil. Bir yandan tüm vergi yükünü üzerimize yıkarak, diğer yandan evimize götürdüğümüz ekmeği dahi kısmamız bekleniyor” dedi.