Asgari ücretin belli olmasından sonra sosyal medyada gündem: #GenelGrev

İşçilere sefaletin reva görüldüğü 2020 yılı asgari ücret açıklaması sonrası,  sosyal medyada genel grev etiketi ile paylaşımlar yapıldı.

İşçi-emekçilerin geçim derdi ile bunaldığı, intiharlar giderek arttığı, bununla birlikte işçi direnişlerinin de kayda değer şekilde yükseldiği ancak görünmez kılınmaya çalışıldığı bir dönemde, emekçiler, ‘insanca yaşanacak bir asgari ücret’ talebini dile getiriyorlardı. Elbette patronlar, patronların temsilcisi devlet ve devlet-patron sendikacılığı yapmak dışında bir görevi olmayan sendikacıların masasından yine sefalet ücreti çıktı.

Açıklanan miktar bir işçinin yaşama maliyetini bile karşılamazken tepkiler sosyal medyaya yansıdı. Asgari açıklanmadan önce “#asgariücret” etiketi en çok kullanılan başlık olurken; miktarın açıklanmasının ardından yükselen tepkiler “#GenelGrev” etiketi ile ifade edildi.

Pek çok işçi ve emekçi, açıklanan miktarın karın doyurmayacağını ifade ederken hükümete, patronlara ve sorumluluk almaktan kaçınan sendikacılara tepki yağdı. İnsanca yaşanacak ücret için genel grev çağrılarının yapıldığı binlerce paylaşım yapıldı.

Twitter’da #GenelGrev etiketi ile yapılan paylaşımlardan bazıları: