Astaldi İnşaat’ın şantiyesinde kölece yaşama koşulları

Üçüncü köprü projesinin ortaklarından ve geçtiğimiz günlerde konkordato ilan eden Astaldi’nin şantiyesinde işçiler çalışma koşullarından şikayetçi. İşçiler şantiyedeki çalışma koşullarının 3. Havalimanı şantiyesindekilerle aynı olduğunu ifade ediyor.

Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu projesi 2. Etap çalışmalar kapsamında yol yapım ve inşaat çalışmaları yapan AsTur İnşaat’ın şantiyesinde çalışan işçiler, koğuşların soğuk olduğunu, çalışma kıyafetlerinin yeterli olmadığını, her tarafın tahta kurusu dolu olduğunu ve çalışmaya uygun olmayan bir ortamda çalıştırıldıklarını ifade ediyor.

İSG yetkilileriyle görüştüklerini fakat herhangi bir yanıt alamadıklarını ifade eden işçiler, sesini çıkaranlarınsa işten çıkarıldıklarını belirttiler.

3. köprünün de ortağı olan İtalyan Astaldi konkordato ilan etmişti

Astaldi, Roma’da konkordato başvurusunda bulundu. Sermaye arttırımı gereksinimi duyduğunu belirten Astaldi, bunun için 350 milyon euro değer biçtiği köprüdeki hisselerin satışının şart olduğunu vurguladı. Astaldi hisseleri haber sonrasında yüzde 19.3 değer kaybetti.