Atina’nın anarşist mahallesine polis saldırısı: İşgal evleri boşaltılıyor

Atina’nın anarşist mahallesi olarak bilinen Exarcheia’ya bu sabah saat 6 sularında polis saldırısı gerçekleşti. Göçmenlere ev sahipliği yapan işgal evlerini hedef alan polis, şimdiye dek dört işgal evini boşalttı ve mühürledi. Çok sayıda polisin hala mahallede olduğu bildiriliyor.

Sabah saat 6 sularında mahalleye giren çok sayıda polis, yüzlerce göçmenin yaşadığı işgal evlerini boşalttı ve yüzün üstünde göçmeni gözaltına aldı. Mahallenin abluka altına alındığı, üzerinde helikopterlerin gezindiği ve işaretsiz polis araçlarının mahallede bulunduğu gelen bilgiler arasında. İşgal evlerine giren polisin eşyaları tahrip ettiği ve çiçekleri dahi çöpe attığı ifade ediliyor. Şu ana kadar boşaltılan işgal evlerinin isimleri Gare, Spirou Trikoupi 17, Oniro ve Clantestina.

Mahalledeki abluka büyük tepki çekerken, işgal evleri ve mahalleli dayanışma çağrısı yapıyor ve akşam saat 6’da acil durum toplantısı gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Exarcheia, Atina’da direnişin ve dayanışmanın merkezi olarak görülüyor. İşgal evleri ile binlerce göçmene ev sahipliği yapan ve mücadelenin sembolü olan Exarcheia’yı, 7 Temmuz 2019’da yapılan genel seçimle iktidara gelen sağ Yeni Demokrasi (Nea Demokratia) partisi hedef tahtasına koymuştu. Yeni Başbakan Kiriakos Miçotakis, Exarcheia’yı “temizlemeyi” vaad ediyor ve mahalle sıklıkla taciz ediliyordu. Bugünkü saldırının ardından Yunan Polis Federasyonu Başkan Yardımcısı Stavros Balaskas ise “çöpleri süpürdüklerini” ifade etmesiyle tepki çekti ve bu sözleri “göçmen çocukları, solcuları ve anarşistleri çöp olarak gördüğü” şeklinde yorumlandı.

direnisteyiz.org