Avukatın etek boyuna karışan hakim görevden alındı

Hakimler ve Savcılar Kurulu, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu’nun tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), avukatın etek boyunu kısa bularak fotoğrafını çekip baroya göndermek isteyen İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hâkimi Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlatarak görevden aldı.

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Hakim Mehmet Yoylu’nun HSK kararıyla tedbiren görevden uzaklaştırılmasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Mehmet Yılmaz, “İstanbul  (Anadolu) Adliyesi Hakimi Mehmet Yoylu hakkında yürütülen soruşturma sırasında düzenlenen Müfettiş ön raporu HSK’ya ulaşır ulaşmaz olağanüstü toplanan HSK 2. Dairesince değerlendirilmiş, ilgili hakimin tüm davranışları, önceki disiplin işlemine konu eylemleri nazara alınıp bulunduğu hal üzerine göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine varılarak 2802 sayılı yasanın 77. maddesi uyarınca, tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar vermiştir” ifadelerine yer verdi.

Mehmet Yılmaz daha önce yaptığı açıklamada, “Soruşturma izni verdik. Gereğini yapacağız, kamuoyu merak etmesin” demişti.

Adalet Bakanı’ndan ‘etek boyu ölçen’ hakimle ilgili açıklama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den bir hakimin, avukatın etek boyuna müdahale etmesine ilişkin açıklama geldi.

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir davada hakimin, avukatın etek boyunu kısa bularak fotoğrafını çekmek istemesine tepkiler büyürken, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den de bir açıklama geldi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açıklaması şöyle:

“Bugün İstanbul Anadolu Adliyesinde avukat meslektaşımızın kıyafet tercihi nedeniyle maruz kaldığı çok tatsız, talihsiz ve hukuksuz olayla ilgili olarak HSK soruşturma başlattı. En kısa sürede yasal gereğinin yapılması için sürecin takipçisiyim.

‘Kabul edilemez’

Mesleğinde 30 yıldan fazla bir süreyi geride bırakmış, artık geriden gelenlere iyi örnek olması gereken bir yargı mensubunun önündeki davayla değil de avukatın kılık kıyafetiyle meşgul olması hiçbir şartla kabul edilemez.

Hukuk sistemimiz, adalet dağıtırken de adalet ararken de hiç kimsenin kılık-kıyafet veya yaşam tarzı nedeniyle ayrımcılığa ve keyfi işleme maruz kalmasına izin veremez, göz yumamaz.”