AYM’den OHAL kararı: Barışçıl gösteriler ‘keyfi gerekçelerle’ yasaklanamaz

Anayasa Mahkemesi (AYM), OHAL döneminde, barışçıl, şiddet içermeyen toplantı ve gösterilerin ‘keyfi gerekçelerle’yasaklanmasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), OHAL döneminde, barışçıl, şiddet içermeyen toplantı ve gösterilerin ‘keyfi gerekçelerle’yasaklanmasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, karar KHK’li öğretmen Erdal Karadaş’ın başvurusu sonucunda verildi. Aydın’da öğretmen olarak görev yapan Eğitim-Sen üyesi Erdal Karadaş ve eşi 7 Şubat 2017’de yayımlanan OHAL KHK’si ile kamudan ihraç edildi. Karadaş hakkında, üyesi olduğu sendika üyeleriyle birlikte kamudan ihraçları protesto amacıyla yapılan, bildiri dağıtmak ve imza standı açmak şeklindeki iki eylem nedeniyle idari para cezası uygulandı.

“Seslerini duyurmaya çalışmaları en doğal hak”

Karadaş, idari para cezasının iptali için Aydın 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti, ancak reddedilince AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu karara bağlayan AYM, Karadaş’a uygulanan idari para cezasıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Kararda KHK ile işini kaybeden kişilerin ‘seslerini duyurmaya çalışmalarının’ en doğal hakkı olduğu vurgulandı.